Tak wyglądają dziś tereny po Elanie. Co obecnie dzieje się na ponad 150 hektarach, które dawniej należały do znanej, toruńskiej firmy? Oto nasza fotorelacja

Region Raport
Biznes Region
Elana Toruń
Fot. Bartosz Fryckowski

To nie plan najnowszego filmu o półświatku przestępczym lub o zagładzie. Chociaż na terenach po toruńskim zakładzie Elana powstają nowe obiekty, to obszar wciąż zachowuje swój postindustrialny krajobraz. Zresztą zobaczcie sami.

 

Prawdziwy gigant

Zakład Włókien Sztucznych Elana powstał w 1961 roku. Łączna powierzchnia terenu wynosiła 156 hektarów. Budowa zakładu była konieczna ze względu na wzrost zapotrzebowania na włókna poliestrowe na rynku krajowym. Elana na przestrzeni lat zajmowała się produkcją: polimeru, torlenu, terylenu, bistoru, elanabawełny oraz DMT.

Elana miała spory wpływ na kształtowanie się miasta. Gdyby nie zakład to… nie byłoby największego toruńskiego blokowiska, a więc Rubinkowa. Powstanie Elany miało spory wpływ na późniejszą budowę osiedla, na którym dziś mieszkają tysiące torunian. Sam zakład finansował część budów oraz wysyłał brygady pracowników do prac fizycznych. W zamian za pomoc pracownicy zakładów otrzymywali przywileje, m.in. otrzymywali krótszy termin oczekiwania na mieszkania lub miały gwarantowane miejsce w przedszkolu

Wykonano sieć tramwajową, która kursowała do Elany z Mokrego. Nie brakowało także autobusów pracowniczych. Elana posiadała także silne zaplecze socjalne. Pracownicy mogli zostawiać swoje dzieci w zakładowych przedszkolach. A po pracy mogli udać się na ogródki działkowe zlokalizowane w strefie buforowej pomiędzy zakładem a Rubinkowem. Przy ulicy Bażyńskich powstał basen, który należał do zakładu. Dziś znajduje się tam Aqua Toruń.

ZWS „Elana” posiadała własne ośrodki wczasowe w Przyjezierzu, Chłapowie, Kijaszkowie, Kamionkach.

 

Upadek

W 1993 r. przedsiębiorstwo państwowe – Zakłady Włókien Chemicznych, przekształciły się w jednoosobową spółkę skarbu państwa, stając się w ten sposób jedną z firm uczestniczących w programie powszechnej prywatyzacji. W styczniu 2001 nowymi akcjonariuszami Elany zostali: Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA, Huta Oława S.A. oraz Roman Karkosik. Od 29 marca 2004 r. Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA stał się jedynym akcjonariuszem Elany posiadającym 100% akcji i głosów na Zgromadzeniu Elana S.A.

28 stycznia 2005 r. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XXI Wydział Gospodarczy KRS zarejestrował połączenie Spółek: Elana SA oraz Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA, polegające na przejęciu Elana SA przez Spółkę Boryszew SA. Obecnie Elana działa pod nazwą Boryszew Spółka Akcyjna Oddział Elana w Toruniu.

Obecnie działa Park Przemysłowy ELANA. Działa tam 100 najemców oraz ok. 70 przedsiębiorców. Oferta zawiera tereny inwestycyjne, hale magazynowe i produkcyjne oraz powierzchnie biurowe wraz z możliwością dostosowania nieruchomości do potrzeb inwestora i wsparciem procesu inwestycyjnego. Korzysta z tego coraz więcej firm. 
 

CZYTAJ WIĘCEJ: