Dodatkowe dni wolne. Pracodawca nie ma prawa odmówić! Kto może skorzystać z tej możliwości?

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Przewracanie kartek w kalendarzu
Fot. 123rf

Jak informuje serwis "Infor" Polacy coraz częściej korzystają z urlopu dostępnego w formie godzinowej. Taki system dni wolnych jest możliwy jedynie przy okazji zwolnienia związanego z opieką nad dzieckiem oraz z powodu siły wyższej. 

 

Co mówi Kodeks pracy o zwolnieniach?

Przepisy dotyczące urlopu dotyczącego opieki nad dzieckiem lub z powodu siły wyższej są regulowane przez Kodeks pracy oraz inne akty prawne i mogą podlegać pewnym zmianom. Obecnie jednak zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikowi, który wychowuje co najmniej jedno dziecko do 14. roku życia. Wymiar tego urlopu to dwa dni lub 16 godzin. W tej sytuacji pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.

Ważne, aby wykorzystać przysługujący nam okres maksymalnie. W tym celu najlepiej złożyć wniosek na osiem godzin opieki. Wówczas pracownik nie straci możliwości zgłoszenia się po kolejne zwolnienie w systemie godzinowym. Pierwszy wniosek jest kluczowy bowiem to on decyduje o formule wykorzystania wolnego. Jak pisze "Infor" więcej mogą zyskać osoby pracujące w systemie równoważnym: "w takiej sytuacji dobowy wymiar czasu pracy jest wydłużony do 12 godzin, więc dwa dni wolnego mogą oznaczać nawet 24 godziny bez pracy".

 

Zwolnienie z powodu siły wyższej. Kiedy

Przepisy pod tym względem zaczęły obowiązywać od kwietnia 2023 roku. Pracownik ma prawo do zwolnienia z pracy w przypadku siły wyższej, która powoduje pilną potrzebę załatwienia spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Siła wyższa odnosi się do nadzwyczajnych, nieprzewidywalnych i nieuniknionych zdarzeń, które uniemożliwiają wykonywanie pracy. Mogą to być:

  • Nagła choroba dziecka: Jeśli dziecko pracownika nagle zachoruje i wymaga natychmiastowej opieki medycznej, pracownik może skorzystać z tego rodzaju zwolnienia,
     
  • Wypadek w rodzinie: W przypadku, gdy bliski członek rodziny pracownika ulegnie wypadkowi i konieczna jest natychmiastowa interwencja, pracownik może zwrócić się o zwolnienie,
     
  • Klęska żywiołowa: Jeżeli pracownik został dotknięty klęską żywiołową (np. powódź, pożar) i musi natychmiast podjąć działania w celu ochrony mienia lub zdrowia swojej rodziny, może ubiegać się o zwolnienie.
     

Pracownikowi przysługuje 2 dni lub 16 godzin zwolnienia w roku kalendarzowym. Za ten okres pracownik otrzyma jednak zaledwie 50 proc. wynagrodzenia, obliczonego jak za czas urlopu wypoczynkowego. Pracownik powinien złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej z wyprzedzeniem, jeśli jest to możliwe, lub niezwłocznie po zaistnieniu przyczyny.

Dodajmy, że wprowadzenie tych przepisów w Polsce miało na celu wsparcie pracowników w sytuacjach nagłych i nieprzewidywalnych, zapewniając im możliwość załatwienia pilnych spraw rodzinnych bez ryzyka utraty pracy.

 

Czytaj także: