To nie plan najnowszego filmu o półświatku przestępczym lub o zagładzie. Chociaż na terenach po toruńskim zakładzie Elana powstają nowe obiekty, to obszar wciąż zachowuje swój postindustrialny krajobraz. Zresztą zobaczcie sami.
Prawdziwy gigant
Zakład Włókien Sztucznych Elana powstał w 1961 roku. Łączna powierzchnia terenu wynosiła 156 hektarów. Budowa zakładu była konieczna ze względu na wzrost zapotrzebowania na włókna poliestrowe na rynku krajowym. Elana na przestrzeni lat zajmowała się produkcją: polimeru, torlenu, terylenu, bistoru, elanabawełny oraz DMT.
Elana miała spory wpływ na kształtowanie się miasta. Gdyby nie zakład to… nie byłoby największego toruńskiego blokowiska, a więc Rubinkowa. Powstanie Elany miało spory wpływ na późniejszą budowę osiedla, na którym dziś mieszkają tysiące torunian. Sam zakład finansował część budów oraz wysyłał brygady pracowników do prac fizycznych. W zamian za pomoc pracownicy zakładów otrzymywali przywileje, m.in. otrzymywali krótszy termin oczekiwania na mieszkania lub miały gwarantowane miejsce w przedszkolu
Wykonano sieć tramwajową, która kursowała do Elany z Mokrego. Nie brakowało także autobusów pracowniczych. Elana posiadała także silne zaplecze socjalne. Pracownicy mogli zostawiać swoje dzieci w zakładowych przedszkolach. A po pracy mogli udać się na ogródki działkowe zlokalizowane w strefie buforowej pomiędzy zakładem a Rubinkowem. Przy ulicy Bażyńskich powstał basen, który należał do zakładu. Dziś znajduje się tam Aqua Toruń.
ZWS „Elana” posiadała własne ośrodki wczasowe w Przyjezierzu, Chłapowie, Kijaszkowie, Kamionkach.
Upadek
W 1993 r. przedsiębiorstwo państwowe – Zakłady Włókien Chemicznych, przekształciły się w jednoosobową spółkę skarbu państwa, stając się w ten sposób jedną z firm uczestniczących w programie powszechnej prywatyzacji. W styczniu 2001 nowymi akcjonariuszami Elany zostali: Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA, Huta Oława S.A. oraz Roman Karkosik. Od 29 marca 2004 r. Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA stał się jedynym akcjonariuszem Elany posiadającym 100% akcji i głosów na Zgromadzeniu Elana S.A.
28 stycznia 2005 r. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XXI Wydział Gospodarczy KRS zarejestrował połączenie Spółek: Elana SA oraz Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA, polegające na przejęciu Elana SA przez Spółkę Boryszew SA. Obecnie Elana działa pod nazwą Boryszew Spółka Akcyjna Oddział Elana w Toruniu.
Obecnie działa Park Przemysłowy ELANA. Działa tam 100 najemców oraz ok. 70 przedsiębiorców. Oferta zawiera tereny inwestycyjne, hale magazynowe i produkcyjne oraz powierzchnie biurowe wraz z możliwością dostosowania nieruchomości do potrzeb inwestora i wsparciem procesu inwestycyjnego. Korzysta z tego coraz więcej firm.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Dodatkowe dni wolne od pracy. Jak je uzyskać?
- Koniec lotów z Bydgoszczy do Londynu
- Jak urlopują Polacy? Oto fakty i mity!