Tak uczciliśmy pamięć Ofiar Zbrodni Pomorskiej

Region Raport
2 października to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej
Fot. Ryszard Warta

-To jest miejsce symboliczne, tutaj  grobów nie ma. Ale niedaleko stąd, na Barbarce są ich setki. Pamięć o tej zbrodni nas łączy. Naszym zadaniem, jako najbliższych jej ofiar,  jest zadbać, żeby ten nasz wkład do narodowej tożsamości nigdy nie został zaniedbany – mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki podczas  poniedziałkowych (2 października) obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939.

Główne uroczystości odbyły się wczesnym popołudniem w Parku Pamięci przy ulicy Uniwersyteckiej w Toruniu. Wcześniej jednak, złożono kwiaty i zapalone zostały znicze pod pomnikiem Pamięci Ofiar Barbarki. Ofiary Zbrodni Pomorskiej – fali terroru wobec Polaków, zorganizowanego przez Niemców w pierwszych miesiącach okupacji – uhonorowane  zostały także w drugiej ze stolic Kujawsko-Pomorskiego: wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. 
 

Zorganizowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego obchody w Parku Pamięci miały szczególnie uroczystą oprawę. Była kampania honorowa Wojska Polskiego, harcerze, władze miasta z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, delegacja samorządu województwa pomorskiego z przewodniczącym sejmiku pomorskiego, Janem Kleinschmidtem, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych. Z honorami witani byli obecni na uroczystościach weterani. Wśród uczestników zgromadzenia byli także żołnierze armii USA. Poseł Joanna Borowiak odczytała  list, jaki organizatorom obchodów przesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a wicekurator Maria Mazurkiewicz odczytała list od ministra edukacji Przemysława Czarnka.


- Przybyliśmy tu na zew naszej duszy, nie tylko przecież dlatego, że Sejm ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej, za co jesteśmy posłom bardzo wdzięczni – mówił prezydent Torunia, Michał Zaleski, która apelował także: - Nie wzbudzajmy wobec siebie nienawiści, nie bądźmy dla siebie wrogami, bo nienawiść może prowadzić do rzeczy strasznych.

 
Uroczystości zakończył apel poległych odczytany przez major Agnieszką Śmiechowską i salwa honorowa oddana przez żołnierzy z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.    
 

Przypomnijmy, że w roku 2018 z inicjatywy samorządu wojewódzkiego, na terenach zielonych wzdłuż ulicy Uniwersyteckiej  odsłonięty został Park Pamięci poświęcony ofiarom zbrodni pomorskiej 1939 roku. Autorem jego koncepcji artystycznej był toruński rzeźbiarz, Zbigniew  Mikielewicz. Natomiast w styczniu tego roku Sejm jednogłośnie – co podkreślano na poniedziałkowej uroczystości  - ustanowił na 2 października Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. 

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/dzien-pamieci-ofiar-niemieckiej-zbrodni-pomorskiej-pamietamy

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/zbrodnia-sasiedzka-komentarz-kujawy-pomorzeinfo