Wynika to z unijnej dyrektywy DAC-7, którą na początku czerwca przegłosował polski Senat. Ustawa czeka teraz tylko na podpis prezydenta. Jeżeli wejdzie w życie to od 1 lipca operatorzy platform sprzedażowych będą mieli obowiązek przekazywania danych sprzedawców do administracji podatkowej. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów ma to pomóc z redukcją "zjawiska uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej".
Wiele osób, które sprzedają różne przedmioty przez np. Allegro, OLX, Vinted oraz wynajmujących lokale krótkoterminowo np. na Booking czy AirBnB może zostać wziętych pod lupę skarbówki. Operatorzy platform będą musieli gromadzić, a następnie przekazywać administracji podatkowej informacje o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform handlu internetowego. Unijna dyrektywa DAC-7 służyć ma jako narzędzie do kontroli e-handlu.
Kogo dotyczyć będą przepisy?
Jeżeli przepisy wejdą w życie to wówczas skarbówka otrzyma dostęp do m.in. do wysokości dochodów podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem sprzedażowych platform cyfrowych, takich jak m.in.: Allegro, OLX, Vinted, Booking, Otomoto, AirBnb, Booksy czy UberEats.
Kontroli będą podlegać transakcje takich podmiotów jak:
- internetowe platformy e-handlu,
- platformy najmu środków transportu,
- platformy rezerwacji noclegów,
- platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.
Platformy sprzedażowe co roku przekażą do szefa Krajowej Administracji Skarbowej m.in. dane dotyczące liczby transakcji czy łącznego wynagrodzenia z tytułu takiej sprzedaży. Będą jednak wyjątki od tej reguły. Mowa tu o sprzedawcach, którzy "w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro.”
Czytaj także: