Nowe kierunki na kujawsko-pomorskich uczelniach. Przyszli studenci mają w czym wybierać!

Region Raport
Biznes Opinie
Rektorat UMK
Fot. Bartosz Fryckowski

Rusza rekrutacja na uczelnie wyższe w kujawsko-pomorskim. Oferta przygotowana dla przyszłych studentów zawiera liczne nowości. Ważne kierunki otwiera Politechnika Bydgoska i Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Stabilnie na UMK

Rekrutacja na studia licencjackie oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczęła się 3 czerwca i potrwa do 15 lipca. Turę uzupełniającą przewidziano w dniach 8 sierpnia - 19 września.

Studenci, którzy zdecydują się kształcić w Toruniu, mają do wyboru ponad 100 kierunków studiów. W ramach studiów pierwszego stopnia - 76 kierunków, drugiego stopnia - 65 kierunków oraz jednolitych magisterskich - 13 kierunków, jak również w ramach studiów podyplomowych.

Nowością w tegorocznej rekrutacji na UMK jest kierunek lekarsko-dentystyczny. – Kierunek lekarsko-stomatologiczny w pełni wpisuje się w rozwój uczelni medycznej w Bydgoszczy. Jego powołanie jest ważne, bo w województwie kujawsko-pomorskim liczba stomatologów na 10 tys. mieszkańców wymaga poprawy. Uczelnia nie posiada jeszcze kierunku lekarsko-dentystycznego. Powołanie i stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii ma też wspomóc pacjentów z Bydgoszczy w opiece stomatologicznej. Przy ul. Przemysłowej powstanie całodobowe centrum pomocy - mówił w lutym pełnomocnik rektora UMK ds. powołania kierunku lekarsko-dentystycznego prof. Zbigniew Burduk.

Przed rokiem na największą uczelnię w regionie aplikowało ponad 20 tysięcy osób. Co ciekawe, na wszystkich kierunkach było blisko 6 tysięcy miejsc.  

Projektowanie gier na UKW

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego czeka na studentów od 10 czerwca do 22 lipca. W ramach tegorocznej rekrutacji przygotowano 56 kierunków pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich oraz 41 kierunków drugiego stopnia. Wśród nowości są m.in. dietetyka, skandynawistyka, sinologia, badanie i projektowanie gier, materiały dla zastosowań medycznych, prawo w biznesie drugiego stopnia.

Bydgoska uczelnia przygotowała 3660 miejsc. Przed rokiem największą popularnością wśród wszystkich kierunków cieszyła się psychologia, na którą aplikowało 900 kandydatów, co dawało blisko 6 osób na jedno miejsce. W czołówce były także filologia angielska, prawo oraz kryminologia.

Medycyna na kolejnej uczelni w regionie

Politechnika Bydgoska otworzyła rekrutację na nowy rok akademicki 3 czerwca, a nabór potrwa do 15 lipca. W tegorocznej rekrutacji przygotowano 38 kierunków. Nie brakuje nowości, bowiem Politechnika Bydgoska uruchomiła kierunek lekarski.

- Wsłuchujemy się w to, czego oczekuje od nas otoczenie. Medycyna na Politechniki Bydgoskiej to kolejny impuls do rozwoju uczelni, miasta i regionu. Mamy świadomość, że realizacja tego celu wymaga odpowiedniej kadry, zaplecza infrastrukturalnego oraz środków finansowych.  Pierwsze prace i rozmowy w tym zakresie już się toczą. Wkrótce poinformujemy o szczegółach. Ze swojej strony mogę zapewnić, że determinacji nam nie zabraknie – mówił rektor PB prof. Marek Adamski.

Potrzebę uruchomienia kierunku lekarskiego widziały także władze województwa. - Hasło tej uczelni mówi, że świat potrzebuje inżynierów. Potrzebuje także lekarzy. To jest bardzo dobra wiadomość, że uczelnia chce uruchomić kierunki medyczne. Dzisiaj medycyna jest oparta przecież na myśli inżynierów i wyspecjalizowanych urządzeniach technicznych – powiedział Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Wśród najpopularniejszych kierunków na PB są: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz biotechnologia.