Luty jest dość specyficznym miesiącem. Mniejsza liczba dni pracujących zawsze wpływa na statystyki. Choć trzeba zauważyć, że były to tylko dwa dni mniej niż w styczniu. Zapewne to miało wpływ na dobry wynik handlu internetowego.
Sprzedaż detaliczna w lutym 2025 r. była niższa o 0,5 proc. niż przed rokiem. Przypomnijmy, że w lutym 2024 r. był to wzrost o 6,1 proc. W porównaniu ze styczniem 2025 r. zanotowano spadek o 6 proc. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku sprzedaż wzrosła o 2 proc. w porównaniu z ubiegłym.
W lutym 2025 r. spadek sprzedaży detalicznej w porównaniu z lutym 2024 r. spośród prezentowanych kategorii towarów odnotowano w grupach o wysokim ogólnym udziale w sprzedaży detalicznej:
- pozostałe o 8,7 proc.,
- paliwa stałe, ciekłe i gazowe o 3 proc.,
- żywność, napoje i wyroby tytoniowe o 2,2 proc.
Wzrost sprzedaży wykazały m.in.:
- farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny o 7,4 proc.,
- tekstylia, odzież, obuwie o 6 proc.,
- meble, RTV, AGD o 5,8 proc.,
- pojazdy samochodowe, motocykle, części o 5,1 proc.
Handel on-line
W lutym 2025 r. wartość sprzedaży detalicznej przez internet była o 5,2 proc. wyższa niż przed rokiem. Udział sprzedaży przez internet w ogólnej sprzedaży zwiększył się z 8,6 do 9 proc.
Spośród grup o znacznym udziale sprzedaży on-line wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa z grupy "tekstylia, odzież, obuwie" z 24,8 proc. przed rokiem do 28 proc. Spadek udziału wykazali przedsiębiorcy z grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" z 24,2 do 19,7 proc. Niewielki spadek udziału zaobserwowano również w grupie "meble, RTV, AGD" z 19 do 18,8 proc.