Sesja sejmiku. Samorząd województwa zabiera głos w sprawie degradacji Bydgoszczy i Torunia w projekcie strategii rozwoju kraju

Puls Dnia
Region Raport
t
Fot. Ryszard Warta

Nowy radny, bezpieczeństwo sanitarne regionu, zakup nieruchomości w Piwnicach czy też stanowisko wobec projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. To tematy, którymi zajmują się radni na poniedziałkowej (26 sierpnia) sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Sejmik zbiera się po ponad dwumiesięcznej przerwie, więc tematów do pracy jest znacznie więcej.

Rada uzupełnia skład 

W sesji bierze udział 29 radnych (na 30). Na początku odbyło się powitanie i ślubowanie radnego elekta Jacka Woźnego (na zdjęciu z przewodniczącą sejmiku, Elżbietą Piniewską), który objął mandat po Łukaszu Krupie (po tym, jak radny Krupa został został wiceprezydentem Bydgoszczy i w związku z tym musiał zrezygnować z mandatu). Prof. dr hab. Jacek Woźny (rocznik 1961) to bydgoszczanin, absolwent archeologii na UMK. Od roku 1989 zawodowo jest związany z obecnym Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego (jest ustępującym rektorem tej uczelni, rektorską kadencję zakończy 31 sierpnia). 

Jakie będą obszary zainteresowania nowego radnego? O tym prof. Jacek Woźny rozmawiał z dziennikarzami jeszcze przed rozpoczęciem sesji.  - Edukacja i nauka, ale także z racji mojego wykształcenia archeologicznego, kultura i ochrona dziedzictwa. Ochrona dziedzictwa i polepszenie statusu edukacyjnego w dziedzinie szkolnictwa wyższego na tle Polski to obiektywnie konieczna sprawa - mówił Jacek Woźny wspominając także swe doświadczenia związane m.in. ze współpracą z wojewódzkim konserwatorem zabytków, udziałem w wojewódzkiej radze ochrony zabytków i pracą na uczelni.

Rządzie, zmień założenia! 

Program sesji rozszerzony został o kilka punktów – m.in. o rozpatrzenie i podjęcie stanowiska w sprawie uwzględnienia roli, znaczenia i pozycji ośrodków stołecznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Bydgoszczy i Torunia, w hierarchii krajowej sieci osadniczej określonej w projekcie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Przypomnijmy: w projekcie tej koncepcji, nad którym pracuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Bydgoszcz oraz Toruń zostały zakwalifikowane dopiero do trzeciej klasy ośrodków – aglomeracji regionalnych, co w porównaniu z poprzednią strategią "Polska 2030" jest wyraźną degradacją. Według obecnych założeń, pierwsza kategoria - metropolii centralnej przypisana została Warszawie, a w drugiej kategorii  - metropolii o znaczeniu krajowym  - umieszczono jedynie siedem ośrodków: Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Kraków,  Łódź i Górnośląski Związek Metropolitalny. O sprawie informowaliśmy już w kujawy-pomorze.info.          

- Koncepcja Rozwoju Kraju do 2050 roku, choć jest bardzo ogólnym dokumentem zwraca naszą uwagę, gdyż jest nieprzystosowana do naszych oczekiwań i nie spełnia wcześniejszych zobowiązań przyjętych w naszej strategii rozwoju województwa - mówił przed sesją marszałek Piotr Całbecki. - Napisaliśmy tam wyraźnie o silnym ośrodku miejskim -  aglomeracji bydgosko-toruńskiej, która to aglomeracja nie ma mieć rangi jedynie regionalnej, a na pewno ma rangę ogólnokrajową. Tak więc nasze stanowisko jest jednoznaczne, apelujemy do rządu, by uwzględnił potencjał dwóch miast stołecznych odległych 34 kilometry od siebie, czyli Bydgoszczy oraz Torunia i żeby tak, jak Trójmiasto, także nasz  ośrodek aglomeracyjny uzyskał rangę ogólnopolską. Będziemy robić wszystko, by  założenia Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050  uwzględniły  także silny ośrodek aglomeracyjny w naszym województwie.

Na czwartek  zaplanowane jest spotkanie w sprawie tych działań, na którym marszałek zaprosił wszystkich toruńskich posłów.     

Od skrzypiec po stypendia

Poza tym w programie sesji zaplanowano m.in. uchwalenie dotacji na organizację 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego i toruńskiego Festiwalu Teatrów Lalek, a także przyjęcie uchwały w sprawie przekazania rejonowi solecznickiemu na Litwie trzech mobilnych pracowni przedmiotów ścisłych dla tamtejszych szkół. Istotnym punktem sesji był też niewątpliwie  zapoznanie się radnych z informacją o stanie bezpieczeństwa sanitarnego i raportem z kontroli obiektów o podstawowym znaczeniu dla regionu.

Kolejnym wprowadzonym do porządku obrad punktem było rozpatrzenie i podjęcie stanowiska w sprawie konieczności zapewnienia możliwości dalszego funkcjonowania spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo sp. z o.o. oraz woli dalszego wspierania rozwoju funkcji logistycznej w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

W porządku obrad zaplanowano także głosowanie uchwał dotyczących regulaminów stypendiów uczniowskich, przyznawanych w ramach popularnych programów „Prymus Pomorza i Kujaw II” i „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”. Dzięki zmianom wprowadzonym w regulaminie ostatniego z nich o wsparcie ubiegać się będą mogli również uczniowie techników i szkół branżowych.

Sesja trwa, relację z jej najważniejszych punktów będziemy prezentowali na bieżąco.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

W artykule wykorzystano materiały biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego