Sesja sejmiku. Kujawsko-pomorscy radni zgodzili się na połączenie ośrodków medycyny pracy, zapoznali się z informacją o wojewódzkich inwestycjach drogowych i poparli pomysł uznania Kanału Bydgoskiego za pomnik historii

Puls Dnia
Biznes Ludzie
sesja sejmiku
Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga dla UMWKP

Odbyła się dzisiaj, 30 września, V sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. O tym, co działo się na początku, piszemy TUTAJ. Teraz przedstawiamy tematy poruszone w drugiej części obrad.

Dyskusję wywołał projekt uchwały zarządu województwa o połączeniu funkcjonujących obecnie trzech wojewódzkich ośrodków medycyny pracy – w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu – w jeden organizm. Piszemy o tym w osobnym artykule. Ostatecznie projekt uzyskał poparcie większości radnych sejmiku i trafił do dalszych prac.

 

Dzieje się na drogach...

Radni zapoznali się z kwartalną informacją o stanie realizacji wojewódzkich inwestycji drogowych. Raport zaprezentował dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski. W tym czasie najważniejszym wydarzeniem było otwarcie obwodnicy Lubrańca. Do niej wyremontowany został 7-kilometrowy odcinek od Lubrańca do Brześcia. Niedawno odebrany został odcinek drogi wojewódzkiej nr 256 między Łabiszynem a Brzozą. Łącznie wyremontowano i przebudowano 22 kilometry drogi między Łabiszynem i Barcinem. Na DW268 trwa przebudowa 11-kilometrowego odcinka Brzezie - Brześć Kujawski. Na drodze wojewódzkiej 563 przebudowywane jest 14 kilometrów jezdni. Bardzo wymagający jest odcinek Żnin - Barcin z powodu głębokiego zalegania torfu. Podczas prac nad obwodnicą Mogilna natrafiono na dwie trudności. Pierwsza to brak dojazdu do miejsc odwiertów, co wymusiło budowę specjalnej drogi technologicznej, a druga to konieczność badań archeologicznych. Poza tym w fazie projektowej jest 13 innych obwodnic. Przemysław Dąbrowski poinformował, że każda z nich jest na innym etapie. Najbliższa realizacji jest obwodnica Trląga i na koniec roku powinien być ogłoszony przetarg na wykonawcę. Zaawansowane prace trwają w przypadku Chełmży, Rypina Golubia Dobrzynia i Radzynia Chełmińskiego. Powstawanie obwodnic w niektórych lokalizacja napotyka na przeszkody. W przypadku Brodnicy problemem jest wiele wyburzeń, przebieg przez tereny zurbanizowane i bliskość domostw, co powoduje niezadowolenie mieszkańców. W przypadku Tucholi jest to konflikt z gazociągiem. W Łysomicach konieczne jest rozszerzenie inwestycji o połączenie z autostradą w Turznie. Białe Błota wymagają opracowania pomysłu, w jaki sposób droga ma tam przebiegać. Problemem jest tam gęsta zabudowa.

 

...i kolei

Sejmik przegłosował nowe stawki dotacji dla operatorów kolejowych obsługujących regionalne połączenia pasażerskie w Kujawsko-Pomorskiem. Umowy z Arrivą i Polregio mówią o corocznej waloryzacji stawek opartej o aktualne wskaźniki inflacyjne. Korekta dopłat to średnio 4,5 proc. W wieloletniej prognozie finansowej województwa na dotowanie kolei w przyszłym roku zostały zagwarantowane 174 mln złotych.

 

Wsparcie dla Bydgoszczy

Sejmik zatwierdził wsparcie finansowe 4,5 mln zł. dla samorządu Bydgoszczy na uzupełnienie budowy sali treningowej w kompleksie sportowym Zawisza oraz 100 tys. na organizację teatralnego Festiwalu Prapremier 2024. Wartość planowanych dotacji to odpowiednio 4,5 mln i 100 tys. złotych.

Sejmik przyjął stanowisko w sprawie uznania Kanału Bydgoskiego za pomnik historii. Wniosek złożyło Miasto Bydgoszcz oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.


W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.