Blisko 2,5 mln turystów pojawiło się w Toruniu w 2024 r. - To sukces - jak podkreślał Adam Szponka, wiceprezydent Torunia. Ostatni raz tak duża liczba odwiedzających miasto pojawiła się przed pandemią Covid-19.
- Sektor turystyczny to trzeci pracodawca w naszym mieście. To pokazuje, że turystyka jest dla Torunia bardzo ważna - mówił podczas dzisiejszej (26.03) konferencji prasowej Adam Szponka. - Jednak cały czas turyści przyjeżdżający do Torunia, borykają się z brakiem miejsc parkingowych. Jest to największe wyzwanie jakie stoi przed nami. Turyści wskazują też na brak wystarczającej infrastruktury toaletowej - dodał .
W Toruniu prawie 9 tys. miejsc noclegowych
Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu prowadzi badania nad ruchem turystycznym od 20 lat. Co roku aktualizuje także spis wszystkich obiektów noclegowych w mieście, w tym prywatnych apartamentów pod wynajem.
- Czerpiemy dane z różnych źródeł między innym z Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki temu mamy wgląd w liczbę udzielonych noclegów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te dane obejmują miejsca "oficjalne", czyli hotelarskie. Z drugiej strony w Toruniu istnieje również bardzo duża liczba apartamentów. Oprócz tego wysyłamy zapytania o statystyki do instytucji kultury i biur przewodnickich, a od 2005 roku przeprowadzamy badania ankietowe - mówił Mateusz Ruciński z Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.
Z danych zgromadzonych przez OIT wynika, że pod koniec 2024 roku w Toruniu było prawie 9000 miejsc noclegowych. Dodatkowo, w okolicach Torunia (do około 25 km od miasta, bez Ciechocinka) znajdowało się 2000 miejsc noclegowych, a w jego granicach administracyjnych działało prawie 700 obiektów noclegowych (750 wliczając okolice). W samym Toruniu funkcjonowało blisko 650 apartamentów. Natomiast tylko w samych statystykach GUS-owskich zarejestrowano 570 tys. noclegów w obiektach zbiorowego zakwaterowania, z czego skorzystało 360 000 osób.
- Trzeba zaznaczyć, że jesień 2024 r. prezentowała się wyjątkowo dobrze w stosunku do lat wcześniejszych - dodał Mateusz Ruciński.
Królują turyści krajowi
Ponad 92 proc. turystów stanowili - co nie jest zaskoczeniem - Polacy. Na kolejnych miejscach tradycyjnie znaleźli się już Niemcy (32,7 proc.) oraz Brytyjczycy (28,8 proc.). Inne znaczące grupy pochodziły z Czech, Szwecji i innych krajów.
- Jeżeli chodzi o turystów krajowych to przybywają oni do około 250 kilometrów z województw ościennych i sąsiadujących z regionem kujawsko-pomorskim - dodał przedstawiciel OIT w Toruniu.
Większość turystów krajowych (21,8 proc.) pojawiło się w Toruniu z województwa kujawsko-pomorskiego, a następnie z mazowieckiego (11,8 proc.) i wielkopolskiego (też 11,8 proc.).
Pod względem wieku najliczniejszą grupę stanowili turyści krajowi w wieku 27-40 lat (38,2 proc), a następnie 19-26 lat (26,9 proc.). Z kolei najliczniejszą grupą wiekową wśród turystów zagranicznych była grupa 27-40 lat (35,9 proc.) oraz 41-50 lat (24,5 proc.).
Turyści zatrzymują się na dłużej
- Zdecydowanie z roku na rok turyści z Polski decydują się na dłuższy nocleg w Toruniu. Połowa turystów krajowych wybiera Toruń jako miejsce noclegowe. Inaczej prezentuje się to w przypadku turystów zagranicznych, którzy zatrzymują się w mieście na dłuższy czas - podkreślał Mateusz Ruciński.
- 66,7 proc. pobytów kilkudniowych stanowili turyści zagraniczni;
- 50,9 proc. pobytów krótkich stanowili turyści krajowi.
OIT przeanalizowało także średnie wydatki na osobę podczas pobytu w różnych latach, pokazując wahania w czasie i różnice między turystami krajowymi i zagranicznymi. Średnia w 2024 roku wyniosła 181 zł dla turystów krajowych i 330 zł dla turystów zagranicznych.
"I love Toruń" i powrót do znanych festiwali
W tym roku urzędnicy toruńskiego wydziału turystyki byli dwukrotnie na targach w Berlinie oraz Road Show w Czechach. Już niedługo, bo wraz z inauguracją sezonu turystycznego w Toruniu, miasto postanowiło - we współpracy ze stowarzyszeniem Go Sport - wystartować z akcją "I love Toruń", czyli odkryj Toruń na nowo. Inauguracja wydarzenia rozpocznie się 4 kwietnia.
- W dniach 4-6 kwietnia zapewniliśmy różnego typu atrakcje m.in. spacery tematyczne po Toruniu, jak na przykład szlak toruńskimi muralami. Będzie też możliwość przepłynięcia toruńskimi batami po Wiśle. Chętni będą mogli wziąć udział w Silent Disco na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Ze wszelkimi szczegółami można zapoznać na fanpagu wydarzenia "I Love Toruń" - mówił Marcin Wiśniewski ze stowarzyszenia Go Sport.
Miasto postanowiło także powrócić do znanych już dobrze wydarzeń. Jesienią wystartuje w Toruniu po przerwie Festiwal Smaku, a także Festiwal Piernika. Władze miasta chcą tym samym przedłużyć sezon turystyczny w Toruniu. Czy to się uda? Pozostaje poczekać na kolejne badanie toruńskiej OIT, która zaprezentuje nowe dane już w przyszłym roku.
- Mamy 44 nowych obywateli Polski w regionie
- Parki Przemysłowe - tylko Śląsk ma ich więcej od nas
- Nowe stawki w sanatoriach już od 1 maja!