Czasu na rozliczenie się ze skarbówką jest coraz mniej. Termin upływa bowiem już 30 kwietnia. Formularz rozliczenia podatku dochodowego PIT możemy wypełnić sami np. poprzez rozliczenie online na stronie podatki.gov.pl lub za odpowiednią opłatą - w biurze rachunkowym. Przypominamy raz jeszcze najważniejsze punkty w przypadku składania deklaracji podatkowej.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów: "Podatnicy złożyli dotychczas 12 mln 185 tys. zeznań podatkowych PIT, w tym w usłudze Twój e-PIT ponad 5,8 mln deklaracji". To zdecydowanie mniej niż rok temu o tej samej porze. W tym roku wpłynęło o około 23,5 proc. mniej zeznań PIT niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Ile kosztuje rozliczenie?
Od 15 lutego do 30 kwietnia trwa okres rozliczeniowy PIT. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego PIT wynika z uzyskania przez osobę wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło. Deklarację PIT musi złożyć każdy podatnik, który w 2023 roku otrzymał opodatkowane dochody.
- PIT-37 lub PIT-36 składają osoby, które uzyskują przychód z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło,
- PIT-28 składają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu,
- PIT-36L na podstawie podatku liniowego,
- PIT-16 i 16A na podstawie karty podatkowej,
- PIT-28 składają podatnicy, którzy uzyskują dochody z najmu prywatnego,
- PIT-38 składają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli dochody z tytułu m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, czy udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną,
- PIT-39 składają osoby, które osiągnęły przychód z tytułu zbycia nieruchomości.
Do 28 lutego z deklaracją podatkową musiały się rozliczyć osoby składające PIT-16 i PIT-16A. Do końca kwietnia natomiast pozostała reszta, czyli: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.
Wiele osób skorzysta przy okazji rozliczania się z fiskusem z automatycznego przeliczenia PIT, przygotowanego na stronie www.podatki.gov.pl. Natomiast jeżeli chcielibyśmy scedować obowiązek rozliczenia na biuro rachunkowe to należy liczyć się z kosztami. Samo wypełnienie deklaracji podatkowej to koszt między 60-75 zł. To samo rozliczenie w innych biurach rachunkowych może wynieść nawet 200-300 zł.
Nadpłacony podatek. Kiedy zwrot w 2024 roku?
Wszystko zależy od sposobu złożenia deklaracji podatkowej. Ci spośród podatników, którzy złożą PIT tradycyjnie w urzędzie skarbowym, na zwrot nadpłaconego podatku powinni oczekiwać w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od dnia otrzymania deklaracji przez urząd. Z kolei płatnicy podatku korzystający z drogi elektronicznej, otrzymają zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni od dnia otrzymania deklaracji przez urząd. Najszybciej zwrot podatku otrzymają posiadacze Karty Dużej Rodziny. W tym przypadku przy okazji rozliczenia elektronicznego, nadpłacony podatek zostanie im zwrócony maksymalnie w ciągu 30 dni.
Czytaj także: