Rektor największej uczelni w kujawsko-pomorskim żegna się ze stanowiskiem. „Zostawiamy uniwersytet w dobrym stanie”

Region Raport
Biznes Ludzie
Rektor UMK
Fot. Andrzej Romański/UMK

Od 1 września rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ponownie będzie profesor Andrzej Tretyn. Zastąpi on na tym stanowisku profesora Andrzeja Sokalę, który nie ubiegał się o reelekcję. Ceniony specjalista od prawa wyborczego podsumował swoje 4 lata na czele największej uczelni w regionie.

 

Trudna misja

Profesor Andrzej Sokala został wybrany na stanowisko rektora UMK w wyjątkowych okolicznościach. Miało to miejsce w marcu 2020 roku, a więc na samym początku pandemii koronawirusa. Prawnik swój urząd objął 1 września 2020 roku. Zgodnie z ustawą kadencja profesora Sokali mija 31 sierpnia. Rektor UMK chociaż mógł, to nie ubiegał się o reelekcję.

W związku z tym profesor Andrzej Sokala postanowił podsumować cztery lata swojej pracy na czele największej uczelni w regionie. Jak sam przyznaje, nie wie czy jeszcze raz by się zdecydował na start w wyborach w 2020 roku. Profesor Sokala jako rektor musiał się mierzyć z wieloma wyzwaniami m.in. pandemią koronawirusa, wojną na Ukrainie, wzrostem cen energii i inflacją.  
- Każdego dnia odliczałem dni do końca kadencji. Robiłem to, bo to była niesłychanie trudna kadencja. Gdybym wiedział w 2020 roku, jak będzie to trudna kadencja, to nie umiem w tej chwili odpowiedzieć na pytanie, czy bym się zdecydował kandydować - mówił podczas konferencji prasowej profesor Sokala.

 

Uniwersytet się rozwijał

Mimo niekorzystnych warunków wokół, UMK cały czas się rozwijało. Najlepszym przykładem jest otwarcie kierunku lekarsko-dentystycznego na bydgoskim Collegium Medicum. Do tego otwarto trzy nowoczesne budynki w Toruniu. Mowa tu o Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK przy Sienkiewicza, Instytucie Medycyny Weterynaryjnej UMK przy Bydgoskiej oraz Centrum Nauk Technicznych. W rocznicę 550. urodzin Mikołaja Kopernika oddano do życia także Kopernikańskie Centrum Integracji zlokalizowane w lasku na Bielanach. 



- Misją uniwersytetu jest nie tylko prowadzenie badań naukowych, ale przede wszystkim kształcenie młodych naukowców. Tu udało się także zrealizować wszystkie zamierzenia, jakie zakładaliśmy sobie w 2020 roku. Myślę nie tylko o sobie, ale także o prorektorach. Ostatnim sukcesem jest uruchomienie kierunku lekarsko-dentystycznego na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Było niesłychanie trudno. Był opór, ale w tym roku rekrutujemy pierwszych studentów na tym kierunku. Warto powiedzieć, że w naszym kraju jest tylko 11 uczelni, które kształcą przyszłych stomatologów - powiedział prof. Andrzej Sokala.

 

„ (…) zostawiamy uniwersytet w dobrym, żeby nie powiedzieć bardzo dobrym stanie”

Profesor Andrzej Sokala podkreślił też rolę swoich współpracowników. - Chciałbym powiedzieć, że rektor odpowiada według przepisów za wszystko to, co się dzieje na uniwersytecie, to nie udałoby się tego zrealizować, gdyby nie pracownicy, którzy w zdecydowanej większości rozumieli, co się dzieje wokół nas. Chciałbym podziękować moim najbliższym współpracownikom. Bardzo się cieszę, że zrealizowaliśmy tak dużo w niesprzyjających okolicznościach i zostawiamy uniwersytet w dobrym, żeby nie powiedzieć bardzo dobrym stanie. Państwo zapewne zauważyli, że wśród ośmiu polskich uczelni w rankingu szanghajskim nadal jest nasz uniwersytet.  



Kim jest profesor Sokala?

Profesor Andrzej Sokala przyszedł na świat 12 maja 1955 roku w Kamienicy Polskiej. Z UMK jest związany od 1974 roku. W latach 2005-2012 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, a następnie przez 8 lat był prorektorem u boku profesora Andrzeja Tretyna. Ciekawostką jest fakt, że w 2015 roku Sejm VII kadencji wybrał profesora Sokalę na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jednak 25 listopada 2015 roku sejm głosami PiS i Kukiz’15 uznał, że jego wybór nie miał mocy prawnej.

 

Co dalej?

Od 1 września rektorem UMK zostanie profesor Andrzej Tretyn, który urodził się 12 kwietnia 1955 r. w Mielęcinie. W 1974 r., po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, podjął studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prof. Tretyn jest specjalistą w zakresie biologii komórki, cytofizjologii, elektrofizjologii i fotomorfogenezie roślin, a także w biotechnologii medycznej i molekularnej cytofizjologii roślin.

Na swoim koncie ma 386 publikacji (omega.umk.pl), z czego odpowiednio 144 i 134 odnotowane zostały w bazach Web of Science i Scopus. Według tych źródeł jego prace zostały zacytowane odpowiednio 2540 i 2780 razy (bez autocytowań), a jego wskaźnik Hirscha wynosi 24. Według bazy Google Scholar prace prof. Andrzeja Tretyna były cytowane 4853 razy, a wskaźnik Hirscha wynosi 32. Sumaryczny wskaźnik oddziaływania (impact factor – IF) wszystkich publikacji to 221.

Profesor Tretyn stał na czele UMK w latach 2012-2020. Z uwagi na ustawowe zapisy nie mógł się ubiegał o reelekcję. Swój program określił w trzech słowach „Wspólnota - nowoczesność - rozpoznawalność”, który zawiera m.in. większą przejrzystość, promocję kluczowych obszarów badawczych, długofalową strategię, autonomię finansową wydziałów: części toruńskiego i całego Collegium Medicum.

Wśród propozycji rektora elekta znalazły się też inwestycje. Księgarnio-kawiarnia w rektoracie, food truck oraz pływający pomost przy Auli UMK. - Sądzimy, że studentów można zatrzymać na UMK także przyjazną atmosferą i komfortem studiowania. Chcemy, aby kampus był miejscem, w którym chce się być - powiedział profesor Tretyn.

 

Inne uczelnie

Na czele Politechniki Bydgoskiej nadal będzie stał prof. dr inż. Marek Adamski. Obecny rektor PB rocznikowo ma 47 lat. Z wykształcenia Adamski jest zootechnikiem oraz profesorem nauk rolniczych. Profesurę uzyskał w 2017 roku. W latach 2016-2020 prof. dr inż. Marek Adamski był dziekanem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (obecnie PB).

Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pokieruje profesor Bernard Mendlik. Jest dyrygentem. Pracuje z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy. Przyszły rektor UKW posiada wiele nagród i wyróżnień z międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. W latach 1989-1999 pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej, zaś w latach 1999-2008 był adiunktem na UKW. W 2014 roku został profesorem zwyczajnym UKW.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: