Pryszczycy nie ma w Polsce, ale trzeba się na nią przygotować, apeluje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Pryszczycy nie ma w Polsce, ale trzeba się na nią przygotować, apeluje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Fot. Kozi Zakątek Gospodarstwo Ekologiczne

Sytuacja epidemiologiczna Słowacji i Węgier nie zmienia się od ubiegłego tygodnia i aktualnie pryszczyca potwierdzona jest w 6 ogniskach na Słowacji i 4 ogniskach na Węgrzech. W Polsce nie ma wirusa pryszczycy, ale prowadzone są działania prewencyjne.

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP poinformował, że w Polsce nie ma wirusa pryszczycy. Wszystkie działania prewencyjne Ministerstwa nadal prowadzone są w kierunku zmaksymalizowania ochrony i bezpieczeństwa gospodarstw, rolników i hodowców oraz konsumentów.

Działania prewencyjne

Główny Inspektorat Weterynarii intensyfikuje działania edukacyjne w samorządach i wśród rolników, hodowców zwierząt, przewoźników, producentów produktów pochodzenia zwierzęcego. Wojewódzcy i powiatowi lekarze weterynarii wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, Izbami Rolniczymi i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzą dystrybucję materiałów informacyjnych i organizują szkolenia dotyczące zachowania podstawowych zasad bioasekuracji. Informacje na ten temat przekazywane są również w mediach ogólnopolskich i regionalnych.

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rekomenduje prowadzenie wszystkich spotkań szkoleniowych w formule online, co zwiększy bezpieczeństwo uczestników i w naturalny sposób zablokuje ewentualną transmisję wirusów.

Klienci korzystających z przygranicznych targowisk, gdzie obserwowany jest już zwiększony przedświąteczny ruch handlowy, muszą zachować wzmożoną czujność. Główny Inspektor Sanitarny polecił wojewódzkim inspektorom zintensyfikowanie przedświątecznych kontroli targowisk oraz produktów wrażliwych, czyli mięsa, mleka i produktów odzwierzęcych.

W Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu i w Opolskiem prowadzone są całodobowe kontrole graniczne. W przygotowaniu są kolejne uszczelnienia granic, czego efektem będzie ograniczenie tranzytu zwierząt żywych i towarów wrażliwych jedynie do 7 wyznaczonych przejść granicznych. W patrolowaniu szlaków przygranicznych uczestniczą Straż Graniczna, Policja oraz Wojska Obrony Terytorialnej, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przemytem potencjalnie skażonych produktów lub chorych zwierząt.

Czym jest pryszczyca?

Pryszczyca to ostra, wysoce zaraźliwa choroba wirusowa zwierząt parzystokopytnych. Chorują na nią krowy, świnie, owce i kozy. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko między zwierzętami hodowlanymi i dziko żyjącymi. Objawy pryszczycy: gorączka, 
pęcherze w jamie ustnej i na kończynach, obfite ślinienie, spadek apetytu, kulawizna i zmniejszenie mleczności.

Pryszczyca nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia człowieka, jednak możliwe jest zakażenie poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się pryszczycy

Zapobieganie chorobie wymaga ścisłej kontroli i przestrzegania zasad bioasekuracji.

  • Kontrola przemieszczania zwierząt - Ograniczenie transportu zwierząt między gospodarstwami i krajami, zwłaszcza z obszarów zagrożonych. Izolacja nowo zakupionych zwierząt przez 14 dni w celu monitorowania ich stanu zdrowia.
  • Ścisła higiena i dezynfekcja - Regularna dezynfekcja pojazdów transportujących zwierzęta. Stosowanie odzieży ochronnej i obuwia w gospodarstwach. Dezynfekcja sprzętu, paszy i wody, które mogą być źródłem zakażenia.
  • Monitoring - Codzienne raportowanie sytuacji epidemiologicznej przez ministerstwo rolnictwa. Wzmocnione kontrole na granicach, aby zapobiec wprowadzeniu zakażonych zwierząt. Natychmiastowe zgłaszanie podejrzenia choroby do inspekcji weterynaryjnej.
  • Edukacja i świadomość - Szkolenia dla hodowców dotyczące rozpoznawania objawów pryszczycy. Wdrażanie programów walki z chorobą.

Komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są TUTAJ

Główny Inspektorat Weterynarii publikuje aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej TUTAJ