NIK zapowiada 90 planowych kontroli w 2025 roku. Prześwietli m.in. reformę planowania przestrzennego, realizację programów Rozświetlamy Polskę i Cyberbezpieczny. Jakie kontrole ma w planach delegatura w Bydgoszczy?
W 2025 roku NIK przewiduje realizację 90 tematów kontroli planowych, w tym kontrolę wykonania budżetu państwa i kontrolę wykonania założeń polityki pieniężnej w 2024 roku.
Kontrole priorytetowe
Priorytetem strategicznym kontroli jest "Zabezpieczenie bezpieczeństwa narodowego". W obszarze tym przewiduje się kontrole dotyczące m.in. stanu przygotowań służb mundurowych na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej, osiągnięcia zdolności do realizacji zadań przez Wojska Obrony Terytorialnej, inwestycji w zabezpieczenie fizyczne i elektroniczne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi, budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej, a także cyberbezpieczeństwa wybranych usług kluczowych, ochrony ujęć wód stanowiących infrastrukturę krytyczną, przygotowania szpitali do funkcjonowania w sytuacjach kryzysowych oraz systemu ratownictwa medycznego.
Kolejne priorytety to: "Spójność finansowa" oraz "Ogólnodostępne usługi publiczne oraz Spójność gospodarcza i terytorialna".
Kontrole samorządów
W styczniu NIK skontroluje reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, realizację Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz realizację obowiązków w zakresie zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami.
W dalszych planach jest kontrola realizacji Programu Rozświetlamy Polskę, projektu Cyberbezpieczny Samorząd oraz funkcjonowanie transportu publicznego w miastach. To nie koniec, gdyż sprawdzona zostanie gminna opieka nad osobami starszymi oraz czy wojewodowie prawidłowo i rzetelnie realizowali kompetencje nadzorcze nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego, a także czy jednostki samorządu terytorialnego prawidłowo i rzetelnie wykonywały zadania zawiązane z realizacją przez wojewodów tych kompetencji.
Plany kontrolne Delegatury NIK w Bydgoszczy
W województwie kujawsko-pomorskim zaplanowano trzy kontrole.
- Czy działalność Anwil S.A. we Włocławku w latach 2018–2024 była zgodna z przepisami prawa i gospodarna.
- Czy samorządowe jednostki organizacyjne prawidłowo i skutecznie realizowały obowiązki w zakresie zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Czy zamówienia publiczne w Państwowej Straży Pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim były udzielane i realizowane prawidłowo i rzetelnie.
Kontrole doraźne
Najwyższa Izba Kontroli w każdym roku, oprócz kontroli planowych, przeprowadza także kontrole doraźne, które są umożliwiają szybkie zbadanie problemów. Takie działania mogą być podejmowane również w efekcie rozpatrywanych skarg i wniosków o przeprowadzenie kontroli, zgłaszanych do NIK przez parlamentarzystów, obywateli, instytucje i organizacje społeczne.