Piotr Całbecki kierować będzie pracami ważnej komisji Europejskiego Komitetu Regionów

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
t
Fot.

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego Komisji Zasobów Naturalnych Europejskiego Komitetu Regionów. Inauguracyjne zebranie komisji NAT w nowej kadencji KR odbyło się dziś (piątek, 21 lutego) w Brukseli.  

– Czuję się zaszczycony i dziękuję za zaufanie. Liczę na owocną współpracę, państwa wsparcie i zaangażowanie. To ogromna odpowiedzialność, ale też okazja do wspólnego kształtowania przyszłości rolnictwa, obszarów wiejskich, zasobów naturalnych w Unii Europejskiej – stwierdził Piotr Całbecki dziękując za wybór (cytat za materiałami biura prasowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego).

 
Komisja NAT to jedna z sześciu  - obok:

  • CIVEX (sprawy instytucjonalne i zewnętrzne),
  • COTER (polityka spójności i budżet), 
  • ECON (gospodarka), 
  • ENVE (Środowisk i klimat) oraz
  • SEDEC (polityka społeczna, kultura)
     

stałych komisji Europejskiego Komitetu Regionów (CoR). 

Sam komitet jest ciałem doradczym reprezentującym interesy i punkt widzenia władz lokalnych i regionalnych. Inaczej mówiąc, to głos regionów w centrali UE. Najważniejsze organy unijne: Komisja Europejska,  Rada UE i Parlament Europejski zobowiązane są do zasięgania opinii wypracowanych przez KR w sprawach, które bezpośrednio dotyczą europejskich samorządów, czyli tak kluczowych obszarów, jak: zdrowie, edukacja, spójność gospodarcza, polityka rolna, środowisko. 
 

Dodajmy, że Polskę w komisji NAT reprezentują także: Adam Banaszak, radny powiatu inowrocławskiego, Adam Ciszkowski - burmistrz Halinowa (woj. mazowieckie) oraz Olgierd Geblewicz  - radny sejmku zachodniopomorskiego i marszałek tego województwa.  
 

Komitet tworzą przedstawiciele 27 państw wspólnoty wybrani w swych krajach do samorządów – są tu więc radni różnych szczebli, przedstawiciele władz miejskich i regionalnych. 
 

W poprzedniej kadencji i Piotr Całbecki był członkiem komisji NAT. Przypomnijmy też, że wraz z Isildą Gomes z Portugalii, był współautorem przyjętej przez KR opinii na temat na przyszłych kierunków polityki rolnej wspólnoty europejskiej. Szerzej pisaliśmy o tym tu
 

A to bardzo ważne doświadczenie, bo opinie wypracowane w NAT powinny mieć wpływ na prawodawstwo unijne w takich sprawach jak polityka rolna, rozwój obszarów wiejskich, bezpieczeństwo żywnościowe, czy ochrona środowiska. 
 

W czwartek (20 lutego) wybrane zostały także władze KR na nową kadencję. Przez kolejne dwa i pół roku pracami Komitetu kierować będzie Kata Tüttő, radna Budapesztu i była zastępczyni prezydenta stolicy Węgier, reprezentująca Partię Europejskich Socjalistów (PES). Pierwszym wiceprzewodniczącym KR został Juan Manuel Moreno Bonilla z Hiszpanii, prezydent autonomicznej wspólnoty Andaluzji, na poziomie politycznym reprezentujący Europejską Partię Ludową  (EPL). 
 

Na pierwszej sesji plenarnej KR nowej, pięcioletniej kadencji, członkowie KR spotkali się m.in. na debatach dotyczących nowej polityki spójności i kryzysu mieszkaniowego. Szczególnym punktem sesji była uroczystość wręczenia – już po raz czwarty  - Nagrody im. Pawła Adamowicza, jednej z oficjalnych nagród KR. Za  przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny jej laureatem został Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa. Przypomnijmy, że Paweł Adamowicz, zamordowany w roku 2019 prezydent Gdańska, także był członkiem Komitetu Regonów. 
 

Nagrodę Witalijowi Kliczce wręczyli: przewodnicząca KR Kata Tüttő, europarlamentarzystka  Magdalena Adamowicz oraz komisarz ds. rozszerzenia Marta Kos  
- Od prawie trzech lat walczymy o naszą państwowość i demokratyczną przyszłość. Jestem wdzięczny za wsparcie naszych przyjaciół i partnerów. Razem opowiadamy się za naszymi wspólnymi wartościami i bezpieczeństwem demokratycznego świata. I razem musimy wygrać tę walkę!  - mówił Witalij  Kliczko odbierając nagrodę.  
 

Jury nagrody im. Pawła  Adamowicza wyróżniło także Palestyńczyka Bassama Aramina i Izraelczyka Ramiego Elhanana z Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji skupiającej przedstawicieli ponad 700 palestyńskich i  żydowskich rodzin, które straciły swych bliskich w konflikcie obu społeczności i działającej na rzecz jego zakończenia.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: