Nowy rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wybrany! O najwyższe stanowisko na uczelni rywalizowało trzech kandydatów

Puls Dnia
Biznes Ludzie
#
Fot. UKW

Społeczność akademicka zadecydowała! Nowym rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na lata 2024-2028 został prof. dr hab. Bernard Mendlik. Obowiązki po odchodzącym z tego stanowiska - prof. Jacku Woźnym, nowy rektor-elekt przejmie 1 września. 

 

Przypomnijmy, że w tym roku dobiegła końca druga kadencja prof. dr hab. Jacka Woźnego, który rządził na bydgoskim UKW od 2016 roku. Tym samym oznacza to, że historyk i archeolog nie mógł ubiegać się o dalszą reelekcję. Do walki o fotel po dotychczasowym rektorze stanęło trzech kandydatów: dr hab. Artur Laska, prof. dr hab. Jarosław Burczyk oraz prof. dr hab. Bernard Mendlik. To właśnie ostatni z naukowców zdobył największą ilość głosów spośród 120-osobowego Kolegium Elektorów podczas dzisiejszego (11.04) głosowania społeczności akademickiej. 

 - W I turze głosowania najmniejszą liczbę głosów uzyskał prof. Laska (28), natomiast do II tury przeszli prof. Burczyk (51) i prof. Mendlik (38). W II turze najlepszy wynik uzyskał prof. Bernard Mendlik, na którego zagłosowało 64 elektorów. Prof. Burczyk uzyskał 52 głosy - mówi Sebastian Nowak, rzecznik prasowy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy 

 

 

Kim jest nowy rektor-elekt?

Aby zostać rektorem trzeba, zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, posiadać minimum tytuł doktora. W przypadku uczelni publicznych rektora większością bezwzględną wybiera kolegium elektorów. Osoba wybrana albo powołana do pełnienia funkcji rektora jest zatrudniana w uczelni jako podstawowym miejscu pracy w rozumieniu ustawy nie później niż z dniem rozpoczęcia kadencji.

Prof. dr hab. Bernard Mendlik jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kwalifikacje I stopnia (obecnie doktorat) uzyskał w dyscyplinie prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (1999). Także w poznańskiej Akademii Muzycznej uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura (2006). Dyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy (2012-2015), a po przekształceniu Jednostki – Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy 2015 - do dzisiaj).

 

Czytaj także: 

W latach 2008-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju UKW w Bydgoszczy. W tym czasie był Kierownikiem Projektów finansowanych ze środków unijnych RPO: Budowa Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW oraz Budowa Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy. Jego dorobek artystyczny koncentruje się na pracy z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, uczestnicząc w międzynarodowych i krajowych koncertach, konkursach oraz festiwalach chóralnych.

Dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy przygotowuje partie chóralne wielkich form wokalno-instrumentalnych. W 2004 r. był doradcą językowym Chóru Radia Berlińskiego i współpracował przy koncertach w Filharmonii Berlińskiej prowadzonych przez Sir Simona Rattle`a. Promotor 7 rozpraw doktorskich, recenzent w postępowaniach o tytuł profesora, w przewodach habilitacyjnych i doktorskich. Jest Dyrektorem Programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie, odbywającego się od 2008 roku w Bydgoszczy. Członek Jury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzyki chóralnej. Członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. V-ce Prezes Zarządu Kujawsko Pomorskiego Ośrodka AZS, V-ce Prezes ds. Sportu ASZ UKW w Bydgoszczy.

W latach 2010-2017 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowo-Programowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu III Wieku przy UKW w Bydgoszczy. W roku 2014 otrzymał tytuł profesora w dziedzinie: sztuki muzyczne.W 2014 r. ukończył Podyplomowe Studia MBA na Wydziale Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Odznaczony Brązowym (2003) i Złotym Krzyżem Zasługi (2011). Honorowy Obywatel Miasta Wągrowca – (2014), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2022), Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2023), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023).

 

Źródło: UKW