Mijają dwie dekady od śmierci Jana Pawła II. O czym mówił podczas wizyty na płycie lotniska w Toruniu? GALERIA

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Dokładnie 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 watykańskie dzwony ogłosiły śmierć papieża-Polaka. Setki tysiące osób zgromadziły się na placu św. Piotra, aby pożegnać Jana Pawła II. Ponad 26 lat pontyfikatu Karola Wojtyły to 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 12 konstytucji apostolskich oraz 42 listy apostolskie.  Papież odbył łącznie 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedzając 130 krajów świata. W Toruniu pamiętano o przypadającej dziś rocznicy, która dla wielu osób pozostaje nadal ważna. 

 

Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci papieża-Polaka rozpoczęły się dziś (02.04) o godz. 8.30 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Gościem był brat Marian Markiewicz CFCI, który wiele lat pracował w najbliższym otoczeniu papieskim i był świadkiem najważniejszych wydarzeń pontyfikatu papieża. 

 -  20 lat temu mieliśmy świadomość, że straciliśmy kogoś naprawdę bliskiego, kto jak nikt zasłużył sobie na naszą pamięć - tłumaczył pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek.

Po spotkaniu w gmachu Urzędu Marszałkowskiego, samorządowcy i goście udali się pod pomnik Jana Pawła II, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Torunia Paweł Gulewski, a z ramienia województwa jego wicemarszałek - Zbigniew Ostrowski. 

 - Ważniejszy, prawdziwie trwały pomnik Ojciec Święty stworzył sobie sam, nadając mu kształt świadectwem swego życia, budując go z wartości, których był orędownikiem - dążenia ku prawdzie, obrony godności człowieka, dialogu opartego na szacunku, miłości, sprawiedliwości. Jego pontyfikat, jeden z najdłuższych w historii Kościoła, broni się w każdym wymiarze – mówił podczas uroczystości Zbigniew Ostrowski, odczytując list marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Pielgrzymki do Ojczyzny. Przystanek Toruń

Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 16 października 1978 roku i trwał  26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Już rok później, bo na początku czerwca, papież wybrał się w pierwszą pielgrzymkę do komunistycznej Polski. To wówczas padły jakże znamienne słowa:  "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". 

Jan Paweł II jeszcze wielokrotnie wracał do Ojczyzny. Kolejne spotkania na polskiej ziemi miały miejsce: 16–23 czerwca 1983 r., 8–14 czerwca 1987 r., 1–9 czerwca r., 13–16 sierpnia 1991 r., 22 maja 1995 r., 31 maja–10 czerwca 1997 r., 5–17 czerwca 1999 r. oraz 16–19 sierpnia 2002 r.. To właśnie podczas swojej VII pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r. odwiedził m.in. Toruń. Słynne, białe papamobile przejechało wzdłuż głównych arterii miejskich, wzdłuż których rozpostarł się tłum ciekawskich. A jaki był program tej dość krótkiej papieskiej wizyty w Toruniu? Oto krótkie przypomnienie agendy z dnia 7 czerwca 1999 roku:

  •  5.00 - otwarcie sektorów na lotnisku Aeroklubu
     
  • 9.30 - rozpoczęcie modlitewnego czuwania
     
  • 10.00 - transmisja Mszy św. z Bydgoszczy
     
  • 12.45 - różaniec
     
  • 13.35 - przylot Ojca Świętego na lotnisko Aeroklubu i przejazd do domu biskupa toruńskiego (przejazd ulicami: Gagarina, pl. Ks. Frelichowskiego, Sienkiewicza, Fałata, Kraszewskiego, Czerwona Droga, Szosa Chełmińska, Rynek Staromiejski, Szeroka, Łazienna)
     
  • 15.00 - nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
     
  • 15.30 - Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Adama Kozłowieckiego
     
  • 17.15 - transmisja radiowa na lotnisku ze spotkania Ojca Świętego z rektorami szkół wyższych w auli UMK
      
  • 18.30 - beatyfikacja ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz nabożeństwo czerwcowe z przemówieniem Ojca Świętego (na toruńskim lotnisku)
     
  • 20.00 - pożegnanie Ojca Świętego i Apel Jasnogórski
     

Podczas uroczystości na płycie toruńskiego lotniska związanych z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego i beatyfikacją ks. Frelichowskiego, Jan Paweł II zwrócił się tymi słowami do wiernych:

 - Składam dzięki Bogu za to, że dane mi jest dzisiaj nawiedzić młodą diecezję toruńską i wspólnie z wami wielbić Najświętsze Serce Zbawiciela. Dziękuję Bożej Opatrzności za dar nowego błogosławionego, kapłana i męczennika Stefana Wincentego Frelichowskiego, heroicznego świadka miłości pasterskiej. Pozdrawiam serdecznie wszystkich zgromadzonych na tym nabożeństwie czerwcowym. 

Papież w swoim przemówieniu nawiązał także do wartości życia i wychowania młodego pokolenia. Zaznaczył jednocześnie jak istotne w życiu jest dążenie do dobra.

 - Proszę was, wychowawcy, którzy jesteście powołani, aby wpajać młodemu pokoleniu autentyczne wartości życia: uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Wychowujcie młode pokolenie w klimacie prawdziwego pokoju. To jest ich prawem. To jest waszym obowiązkiem. Wy, młodzi, którzy nosicie w sercach wielkie aspiracje, uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu. solidarnie pomagając jedni drugim. Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienie pokoju - mówił Jan Paweł II. - Społeczeństwa i narody potrzebują ludzi pokoju. prawdziwych siewców zgody i wzajemnego poszanowania. Ludzi, którzy wypełnią swoje serca pokojem Chrystusowym i poniosą go innym, poniosą go do domów, urzędów i instytucji. miejsc pracy, na cały świat. Historia i współczesność pokazują, że świat nie może dać pokoju. Świat jest często bezradny. Dlatego trzeba mu wskazywać Jezusa Chrystusa, który przez swoją śmierć na krzyżu zostawił ludziom swój pokój. zapewniając nam swą obecność przez wszystkie wieki (Por. J 14, 27-31). Ileż niewinnej krwi zostało przelanej w dwudziestym wieku w Europie i na całym świecie, ponieważ różne systemy polityczne i społeczne odeszły od Chrystusowych zasad gwarantujących sprawiedliwy pokój. Ile krwi niewinnej przelewa się na naszych oczach. Tragiczne wydarzenia w Kosowie pokazały i pokazują to w sposób jakże bolesny. Jesteśmy świadkami, jak bardzo ludzie pragną pokoju, jak bardzo się go domagają - dodał. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ:
 
 
W materiale wykorzystano informacje Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu