Obecnie majówka kojarzy nam się z czasem wolnym od pracy i wypoczynkiem. Wielu Polaków traktuje ją jako okazję do dłuższego urlopu. Zwłaszcza w tym roku, kiedy majówka wypada bardzo korzystnie i zachęca do zaplanowania dodatkowych dni wolnych i wyjazdów. Ale co dokładnie świętujemy w majówkę? Czym dla nas są i skąd się wzięły święta majowe? Dlaczego są tak ważne dla Polaków? Zapraszamy do materiału.
1 maja – Święto pracy
1 maja obchodzone jest w Polsce oraz w wielu krajach na świecie Święto pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto ustanowiła w 1890 roku II Międzynarodówka – stowarzyszenie partii socjalistycznych. Polskę reprezentowali w niej twórcy Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), m. in. Józef Piłsudski oraz Ignacy Mościcki – późniejszy prezydent II RP. Była to odpowiedź i forma uczczenia pamięci strajkujących robotników, którzy polegli podczas pacyfikacji pochodów w Chicago w 1886 roku. Protestowali oni przeciwko zwolnieniom, domagali się 8-godzinnego dnia pracy.
1 maja w Polsce jest świętem narodowym, dniem ustawowo wolnym od pracy od 1950 roku. Podobnie jest w wielu innych krajach. Tego dnia nie pracują również mieszkańcy Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Słowenii, Szwecji czy Włoch.
Ciekawostką jest to, że amerykanie obchodzą Święto pracy nie 1 maja a w pierwszy weekend września, mimo że powstało ono właśnie dla upamiętnienia wydarzeń w USA.
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została uznana za święto Państwowe pierwszy raz w 1919 roku, zaprzestano jednak jego świętowania po 1946 roku. Święto Narodowe przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Warto podkreślić, że uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.
Co z 2 maja?
Między świętami 1 maja (Święto pracy) a 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto flagi nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy a jego tradycja nie jest długa – zostało ustanowione w 2004 roku. Polska flaga składająca się z dwóch pasów: białego u góry nawiązującego do Orła Białego i czerwonego na dole – koloru tła herbu upamiętniającego odwagę i przelaną krew jest jednym z najważniejszych symboli narodowych, który ma przypominać naszą historię i tradycję. Dzień Flagi wprowadzono w celu propagowania wartości patriotycznych. Wielu ludzi, w tym dniu wywiesza przed domem flagę państwową.
Czytaj także:
- Finansowanie centrum filmowego Camerimage rozłożone na 9 lat
- Ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosną w Kujawsko-Pomorskiem z roku na rok
- Serwis rowerowy. Ile zapłacimy za naprawę w Kujawsko-Pomorskiem?
W tym roku długi weekend majowy może potrwać 5, a nawet 9 dni jeśli ktoś może sobie pozwolić na kilka dni dodatkowego urlopu. Dla wielu osób to czas wypoczynku, warto jednak pamiętać również o tym, że obchodzimy w tym czasie bardzo ważne dla Polaków święta i rocznice. Świętujmy, przypominajmy naszą historię.