Kto przyjeżdża pracować w Kujawsko-Pomorskiem? Ukraińcy standardowo na pierwszym miejscu. Są też niespodzianki!

Region Raport
Biznes Opinie
Autor
#
Fot. 123rf

Według danych w Polsce legalnie pracuje milion 168 tys. cudzoziemców, a ich liczba - jak przekazuje ZUS - stale rośnie. Wzrosty są odczuwalne także w województwie kujawsko-pomorskim. Pod koniec sierpnia br. w regionie pracowało 42,4 tys. osób obcokrajowców. 

 


W porównaniu do danych z końca grudnia 2023 r. w krajowych statystykach to wzrost o blisko 
40,4 tys. osób, w regionie o 4,1 tys. - podkreśla Krystyna Michałek, rzeczniczka ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Zza wschodniej granicy

W województwie kujawsko-pomorskim od lat najliczniejszą grupą wśród obcokrajowców pracujących w kraju i w województwie kujawsko-pomorskim są obywatele Ukrainy. Pod koniec sierpnia w całym kraju ubezpieczeniom społecznym podlegało 773,3 tys. obywateli Ukrainy, czyli o 14 tys. więcej niż w grudniu 2023 r. Natomiast na Kujawach i Pomorzu pod koniec sierpnia mieliśmy niemal 28,9 tys. obywateli Ukrainy 
i jest to wzrost o ponad 2 tys. w stosunku do grudnia ubiegłego roku – dodaje Krystyna Michałek.

Drugą liczną grupą obcokrajowców przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych są obywatele Białorusi. Na koniec sierpnia liczba Białorusinów zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła 133,9 tys., w regionie 3,2 tys. W ciągu 8 miesięcy przybyło ich odpowiednio o ponad 4,5 tys. i 648 osób.

Dość silną reprezentację wśród pracowników w Polsce mają też Gruzini. W kraju jest ich niemal 
27,3 tys. W stosunku do grudnia 2023 r. jest ich więcej o ponad tysiąc.  

 

Duża liczba Hindusów

W naszym województwie trzecią liczną grupą obcokrajowców, po Ukraińcach i Białorusinach  podejmujących legalną pracę są obywatele Indii - 988, a dopiero potem Gruzini - 926. W porównaniu do danych z końca ubiegłego roku w naszym regionie nastąpił wzrost obywateli Indii o 84 osoby, a Gruzinów o 149.

W regionie wzrosła także liczba pracujących cudzoziemców  z takich państw jak np. Kolumbia (o 323 osoby), Mołdawia (o 104 osoby), czy Zimbabwe (o 82 osoby). Natomiast odnotowano niewielki spadek liczby ubezpieczonych z pochodzeniem np. algierskim  (o 16 osób), tureckim (o 7 osób) czy marokańskim (o 6 osób).

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: