Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka, poinformował, że w związku z powodzią na południu Polski na Dolnym Śląsku w "zagłębiu" uzdrowiskowym organizatorzy XXX Kongresu Uzdrowisk Polskich postanowili przesunąć jego termin. Miał odbyć się 25 i 26 września. Na razie nie został ustalony nowy termin. O imprezie piszemy TUTAJ.
Wśród najbardziej poszkodowanych znalazły się gminy Lądek-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka. - Jako rodzina gmin uzdrowiskowych otwórzmy nasze serca i pomóżmy tym, którzy tego najbardziej potrzebują - apeluje Jarosław Jucewicz. - Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi.
Wpłat można dokonywać na konto Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP: 87 8791 0009 0000 0227 2094 0009.
Uzdrowiska na Dolnym Śląsku
W Polsce za uzdrowiska uznanych jest 45 miejscowości. Termin uzdrowiska zdefiniowany został ustawowo jako obszar, gdzie prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe. Uzdrowisko to miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi. Mogą to być wody mineralne i właściwości klimatyczne. W miejscowości uzdrowiskowej musza także występować walory przyrodnicze. Wody mineralne wykorzystywane są do kuracji pitnej i do kąpieli leczniczych, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.
Najwięcej uzdrowisk, bo aż 11 znajduje się na Dolnym Śląsku. Przyciągały już w XVIII i XIX wieku kuracjuszy z całej Europy. Ich mikroklimat sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. Dolnośląskie wody to przede wszystkim szczawy, czyli wody wodorowęglanowe ze znaczną zawartością dwutlenku węgla. Wspomagają leczenie między innymi reumatyzmu, nerwobólu, skóry, serca, układu trawiennego czy krążenia. Każde z nich ma także szeroką ofertę turystyczną i kulturalną. Najstarszym nie tylko dolnośląskim, ale także i europejskim uzdrowiskiem jest Lądek-Zdrój. Właściwości lecznicze jego wód znano już w XIII wieku.
Ośrodki uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku:
- Zespół Uzdrowisk Kłodzkich (Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój),
- Lądek-Zdrój,
- Cieplice Śląskie-Zdrój,
- Świeradów,
- Czerniawa-Zdrój,
- Długopole-Zdrój,
- Jedlina-Zdrój,
- Przerzeczyn-Zdrój,
- Szczawno-Zdrój.
Na Dolnym Śląsku oprócz uzdrowisk, znajdują się obszary, które posiadają warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego lub eksploatacji naturalnych zasobów leczniczych, a nie zostały uznane za uzdrowiska:
- Bolków,
- Kowary,
- Przerzeczyn-Zdrój,
- Trzebnica.
Największy dramat rozegrał się w Lądku-Zdroju. Woda zalała dużą część miasta, gdzie zniszczyła XVI wieczny most i zabytkowy rynek. Kuracjusze szpitala uzdrowiskowego musieli zmienić obiektu na bezpieczniejszy. Ucierpiały także Duszniki, Kudowa, Polanica, Długopole, Cieplice-Zdrój.
O możliwościach pomocy powodzianom piszemy TUTAJ.