Wielka woda nie odpuszcza. Trwają zbiórki darów dla poszkodowanych w powodzi. Przewozy zwolnione z opłat e-TOLL

Region Raport
Biznes Ludzie
powódź w Stroniu Śląskim
fot. Nowa Aleksandria

W całej Polsce trwają zbiórki darów dla osób poszkodowanych. Podobnie jest w województwie kujawsko-pomorskim. Akcje organizowane są zarówno w największych miastach, jaki i w małych wioskach. Każdy stara się pomóc, na ile go stać. Postaraliśmy się zebrać informacje, co jest potrzebne i gdzie znajdują się punkty odbioru darów.


Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki informuje, co jest najbardziej potrzebne

  • Woda butelkowa – kluczowa dla zapewnienia dostępu do czystej wody, szczególnie tam, gdzie lokalne wodociągi zostały zniszczone, w efekcie odcinając lokalną społeczność od wody pitnej;
  • Żywność o długim terminie przydatności – konserwy, suchary, ryż, makaron i inne produkty, które będą łatwe do przechowywania i dystrybucji;
  • Środki higieniczne – mydła, szampony, pasty do zębów, pieluchy oraz inne produkty higieny osobistej;
  • Środki czystości – detergenty, płyny do dezynfekcji, rękawice ochronne, które pomogą w sprzątaniu zalanych miejsc i zapobiegną rozprzestrzenianiu się chorób.


W pomoc włączają się kujawsko-pomorskie uczelnie

- Powódź pustoszy południe Polski - czytamy w apelu Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Wielka woda jest daleko od nas, jednak wszyscy ci, którzy walczą o swoje bezpieczeństwo i zachowanie dorobku całego życia są blisko naszych serc i pamięci. Nasza wspólnota akademicka już nieraz udowodniła, że ogólnoludzka solidarność jest dla niej najwyższą wartością.

Zbiórka darów w Toruniu zorganizowana została w Kopernikańskim Ośrodku Integracji w godzinach 7-16, a w Bydgoszczy dary można przynosić do budynku Biblioteki Collegium Medicum w godzinach 8-16.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uruchomił zbiórką darów dla powodzian w Auli Atrium przy ul. Chodkiewicza 30 codziennie w godzinach 8-18. Dary zostaną posegregowane i przekazane do bydgoskiej Bazyliki, skąd trafią już bezpośrednio na Śląsk.

Dobro wraca – dołącz do akcji już dziś! czytamy na stronie UKW.

 

Harcerze zawsze czujni!

Chorągiew Kujawsko-Pomorska apeluje, by pomagać odpowiedzialnie. - Komenda chorągwi jest w stałym kontakcie z harcerskimi władzami na terenach dotkniętych powodzią - czytamy na stronie harcerzy. - W uzgodnieniu z nimi ogłosiliśmy zbiórki najpotrzebniejszych darów, które obecnie są prowadzone przez Hufiec Aleksandrów Kujawski, Hufiec Brodnica, Hufiec Chojnice, Hufiec Powiatu Włocławskiego, Hufiec Toruń i Hufiec Włocławek. Najbardziej potrzebne są obecnie materace, koce, poduszki, woda pitna, żywność w puszkach i słoikach, środki czystości oraz pieluchy, a więc to na tym się przede wszystkim skupiamy.

Kujawsko-pomorscy harcerze są gotowi do przyjęcia grupy dzieci w ośrodku całorocznym w Smerzynie. Dorośli wolontariusze są przygotowani na ewentualny wyjazd, by wspomóc usuwanie skutków powodzi.

  • Hufiec Włocławek: ul. Szpitalna 33
  • Hufiec Powiatu Włocławskiego: zbiórki darów w szkołach, gdzie działają jednostki harcerskie.
  • Hufiec Toruń: ul. Plac św. Katarzyny 9 (teren X Liceum Ogólnokształcącego)

 

Polski Czerwony Krzyż

W związku z dramatyczną sytuacją powodziową w południowej Polsce PCK rozszerzył działania ratunkowe i uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz ofiar żywiołu.

Lista punktów PCK, gdzie można przynosić dary w Kujawsko-Pomorskiem (od poniedziałku do piątku):

  • PCK w Bydgoszczy, ul. Warmińskiego 10, godz. 7-18
  • PCK w Toruniu, ul. Jęczmienna 10, godz. 8-15
  • PCK w Grudziądzu, ul. Dąbrowskiego 11-13, godz. 7-15
  • PCK w Tucholi, ul. Świecka 45, godz. 10-12
  • PCK we Włocławku, ul. Zduńska 14, godz. 8-16
  • PCK w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 141, godz. 17-19


Pomagają samorządy

W pomoc włączają się samorządowcy. Kolejny transport darów z Kujawsko-Pomorskiego zorganizowany przez samorząd województwa ruszył na południe kraju. Dary trafią do zakładu opiekuńczo-leczniczego i hospicjum w Głuchołazach w powiecie nyskim w województwie opolskim. Zbiórka nadal trwa. Zbiórki organizowane i wspierane są przez miasta, powiaty i gminy. Portal Nowa Aleksandria informuje, że wczoraj (18.09) na tereny dotknięte powodzią dotarł jeden z pierwszych transportów z darami z powiatu aleksandrowskiego. Zebrane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Słońska Dolnego dary od mieszkańców Ciechocinka, Aleksandrowa Kujawskiego i Słońska zostały przewiezione do punktu pomocowego w Stroniu Śląskim. Fotorelacja z tego wydarzenia w naszej galerii. Już za kilka dni planujowany jest kolejny wyjazd z darami.


Pomagają także firmy

Skala pomocy jest ogromna i nie jesteśmy w stanie napisać o wszystkich zbiórkach. Przykładem może być ta organizowana w Toruniu przez Butterfly School i Expobud na rzecz wsi Głuszyce w województwie dolnośląskim. Jedna z nauczycielek pochodzi z niej i jest w kontakcie z mieszkańcami. Na podstawie listy uzyskanej bezpośrednio od nich nauczyciele, uczniowie i rodzice zbierają potrzebne rzeczy, takie jak łopaty, grabie, kalosze, powerbanki, suche skarpety, latarki. Dodatkowo Expobud zakupi wodę pitną oraz tabletki do uzdatniania wody w studniach oraz wszystko swoim samochodem zawiezie na miejsce. Pierwszy samochód jedzie już dzisiaj w nocy, a drugi w sobotę po festynie na terenie szkoły, który będzie zakończeniem zbiórki. Rzeczy można przynosić do biura Expobudu na Czarlińskiego 15.


Zwolnienie z opłat w e-TOLL dla przewozów związanych z udzielaniem pomocy ofiarom klęski żywiołowej

Główny Inspektorat Transportu Drogowego uruchomił pocztę mailową pomocpowodzianom@gitd.gov.pl. Służy do informowania ITD o przewozach realizowanych w celu udzieleniu pomocy ofiarom powodzi i spowodowanej nią klęski żywiołowej. Przewozy te, po przesłaniu przez zgłaszającego formularza zgłoszeniowego, będą weryfikowane przez system kontroli opłat elektronicznych i zwolnione z obowiązku uiszczenia opłat drogowych. Bezpłatny przewóz będzie mógł się rozpocząć wraz z otrzymaniem potwierdzenia o przyjęciu formularza zgłoszeniowego.
 

Nie dajmy się oszukać

Urząd Wojewódzki apeluje, by zachować szczególną czujność. Niestety, w takich sytuacjach mogą pojawiać się oszuści próbujący wykorzystać sytuację do własnych korzyści. Należy zawsze weryfikować źródła zbiórek, sprawdzać organizacje oraz numery kont, na które przekazujemy pieniądze. Najlepiej korzystać z oficjalnych i zaufanych kanałów pomocy.

Jeżeli chcesz zaoferować pomoc osobom dotkniętym powodzią, zgłoś swoją deklarację do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, kontaktując się na adres email: powodzianie@duw.pl. Wspólnie możemy zdziałać więcej!