Kominiarze przemaszerują przez Bydgoszcz. 9 maja świętować będą dzień swojego patrona św. Floriana

Region Raport
Styl Życia
Kominiarz na dachu
Fot. Pixabay

Kominiarze obchodzą swoje święto wspólnie ze strażakami, bowiem ich patronem jest święty Florian. W tym roku centralne uroczystości odbędą się w Bydgoszczy. Krajowa Izba Kominiarzy przygotowała szereg atrakcji. Nie tylko dla samych kominiarzy.

Święto Kominiarzy przypada na 4 maja. W tym samym dniu obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Strażaka nazywany Dniem św. Floriana. Okazuje się, że ten święty jest również patronem innych zawodów - hutników, garncarzy i piekarzy, a także Królestwa Polskiego i miast - Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej i Żnina, oraz Górnej Austrii i Linzu.

Według Związku Rzemiosła Polskiego w naszym kraju prowadzi działalność około 4.500 zakładów świadczących usługi kominiarskie. Na czym polega praca kominiarza? Przegląd kominiarski obejmuje badanie techniczne przewodów kominowych. Tych służących do odprowadzania dymu, jak i wentylacji. Sprawdzana jest drożność i szczelność komina. Jeśli jest to konieczne, to także przeczyszcza i udrożnia przewody kominowych. Warto wspomnieć, że kominiarze symbolizują szczęście i pomyślność. Chyba każdy z nas łapie się za guzik na ich widok.

- Początki to usuwanie sadzy z kominów prostymi szczotkami, by nie dopuścić do pożaru sadzy i w konsekwencji pożaru budynków, często drewnianych – mówi portalowi Metropolia Bydgoska Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy. - Rozwój technologiczny systemów ogrzewania i wentylacji przyniósł wprowadzenie wyspecjalizowanych szczotek i kamer inspekcyjnych, które umożliwiły dokładniejsze badanie stanu kominów. Ostatni rok to kolejne wyzwania dla kominiarzy w związku z cyfryzacją procesu budowlanego. Kominiarz z tabletem to dzisiaj codzienność.

 

Święto Kominiarzy w Bydgoszczy

Centralne uroczystości Święta Kominiarzy organizuje w Bydgoszczy 9 maja Krajowa Izba Kominiarzy. Jak informuje jej prezes Tomasz Opłat, tegoroczne święto upłynie pod hasłem "Biesiada kujawska". Panowie w czarnych cylindrach przyjadą już dzień wcześniej na Zjazd Delegatów Krajowej Izby Kominiarzy, a także, by wieczorem nieoficjalnie przy grillu wymieniać się doświadczeniami. We czwartek 9 maja o godz. 11:00 zbiorą się na Placu Wolności, by przemaszerować z orkiestrą dętą do katedry na ul. Farnej na mszę. Zrobią sobie także pamiątkowe zdjęcie na Starym Rynku, a wieczorem wezmą udział w "Biesiadzie kujawskiej". 10 maja uczestnicy święta wezmą udział w rejsie po Brdzie.

Krajowa Izba Kominiarzy zrzesza kominiarzy z terenu całej Polski. Liczy ponad 500 członków.


Czytaj także: