Kleszcze w polskich lasach stwarzają wysokie ryzyko zakażenia boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Często po powrocie do domu nieświadomie przynosimy je na sobie. Okazuje się, że jedna grupa krwi zniechęca te owady do ataku. Mamy najnowsze dane sanepidu. Czy kleszcze o tej porze już stanowią zagrożenie w lasach?
Miesiące wiosenne sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu – m.in. w parkach i lasach - oraz noszeniu lżejszego ubioru, co zwiększa ryzyko pokąsania przez kleszcze, mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.
Kleszcze. Jest problem w Kujawsko-Pomorskiem?
Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się, gdy tylko temperatura osiągnie około 5-7 stopni Celsjusza. Właściwie pajęczaki są aktywne od końca lutego do listopada. Dopiero pierwsze przymrozki powodują, że aktywność tych pajęczaków zanika. Jak zaznacza Marta Myśliwiec z Oddziału Komunikacji Społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy: - Podobnie jak w latach ubiegłych, nie zaobserwowano jeszcze znaczącego wzrostu zachorowań - mówi dla portalu kujawy-pomorze.info. Sanepid prognozuje w oparciu o dotychczasowe analizy, że szczyt zachorowań przypada zwykle na miesiące letnie i wczesno jesienne.
Dotychczas odnotowane przypadki boreliozy w naszym regionie od początku br. do 15 kwietnia kształtowały się następująco: sanepid odnotował 72 zachorowań (75 w 2023 r.)
Oto dane z poszczególnych miast w Kujawsko-Pomorskiem w powyższym okresie:
- Bydgoszcz (miasto + powiat) - 13
- Toruń (miasto + powiat) - 4
- Grudziądz (miasto + powiat) - 5
- Inowrocław (miasto + powiat) - 2
- Włocławek (miasto + powiat) - 11
Jakie preparaty stosować, aby uchronić się przed ukąszeniem?
Lekarze zalecają stosowanie preparatów przeciw kleszczom. Do skutecznych zalicza się te z permetryną, które mają działanie podwójne: odstraszające i zabijające, chronią nawet przez cztery tygodnie.
Jednak za najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami lekarze uważają szczepionki. Stosuje się je dwustopniowo, w odstępach od trzech do pięciu tygodni, a potem raz w roku wykonuje się szczepienie przypominające.
Jakie choroby wywołują kleszcze?
Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba odkleszczowa, która może prowadzić do niepełnosprawności lub nawet śmierci.
Strach jest jednak często wyolbrzymiony, chć borelioza w zaawansowanym stadium faktycznie jest trudna do wyleczenia (prowadzi do destrukcji układu stawowego, zmian w układzie nerwowym, wywołując np. objawy przypominające depresję). Jak wygląda leczenie w przypadku wykrycia boreliozy w organizmie?
Najczęściej stosuje się antybiotyki. Leczenie trwa od 14 do 28 dni. Przy braku ustąpienia objawów terapia musi być kontynuowana.
Naturalne sposoby ochrony ludzi przed kleszczami
Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer lepiej wybierać się około południa. Należy chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków, bo wbrew utartej opinii kleszcze nie spadają z drzew, ale czają się właśnie w trawach i krzakach.
Oto naturalne sposoby na ochronę przed pajęczakami:
- smarowanie się olejkami, których zapachów kleszcze nie lubią, a są to: goździkowy, cytronelowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy,
- naturalną ochroną jest też higiena. Kleszcze wabi ludzki pot. Wabikiem są jednak także wody toaletowe i pachnące kosmetyki (szczególnie o zapachu wanilii lub kokosa). A więc mycie, ale bez użycia perfumowanych mydeł.
- odpowiednie ubranie: długie spodnie, długi rękaw, czapka z daszkiem lub kapelusz,
- Warto dbać też o dietę bogatą w witaminę B, która zmienia zapach potu na mniej przyjemny dla kleszczy. Nie może w niej zabraknąć pestek słonecznika, drożdży, zbóż.
Grupa krwi a ugryzienie kleszcza
Jakiś czas temu naukowcy odkryli, że znaczenie ma również nasza grupa krwi. Kleszcze szczególnie upodobały sobie jedną z nich. Na Uniwersytecie Masaryka w Brnie przeprowadzono badania, których wyniki mogą mocno zaskoczyć. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy któraś grupa krwi przyciąga kleszcze bardziej niż inna. Okazało się, że faktycznie czynnik ten może mieć znaczenie.
We wspomnianym eksperymencie wzięło udział sto osób o różnych grupach krwi. Okazało się, że kleszcze na swoich żywicieli najchętniej wybierają tych, z grupą A (36 proc. przypadków). Jest też grupa krwi, za którą wyraźniej nie przepadają — B (15 proc. przypadków).
Oczywiście należy mieć świadomość, że grupa 100 osób to bardzo mała próbka. Możliwe, że gdyby uczestników było więcej, wynik badania przedstawiałby się zupełnie inaczej.
Czytaj także: