John Malkovich wystąpi w Toruniu. Nie jest to żart - znany amerykański aktor zaprezentuje się przed kujawsko-pomorską publicznością podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Kontakt. Wydarzenie zaplanowano w dniach 30 maja-6 czerwca.
Po raz pierwszy MFT Kontakt zorganizowano w 1991 roku. To jedna z najstarszych tego typu imprez w naszym kraju. Festiwal założyła Krystyna Meissner, za co otrzymała Paszport Polityki.
Podczas zeszłorocznego festiwalu odbyło się 47 wydarzeń. Na spektakle festiwalowe bilety zakupiło 5068 widzów. W sumie w wydarzeniach festiwalowych wzięło udział ok. 6000 osób. Liczba gości festiwalowych to ok. 500 osób. Ukazało się ok. 337 informacji medialnych. Najbliższą edycję kontaktu zaplanowano w dniach 30 maja-6 czerwca.
- Festiwal nie zmienia specjalnie czasu. Co roku staramy się na przełomie maja i czerwca zapraszać tutaj do Torunia polskie i zagraniczne spektakle. Podobnie, jak w poprzednich edycjach zależy mi, żeby prezentować te najważniejsze wydarzenie europejskie w takim zderzeniu z najlepszymi premierami polskich teatrów z 2024 roku. Mam nadzieję, że ta edycja zaspokoi kontakt tego teatru europejskiego i polskiego. Chcemy wybierać najlepsze estetyki i najciekawsze spektakle - powiedziała dyrektor Teatru im. Wiliama Horzycy Renata Derejczyk.
John Malkovich wystąpi w Toruniu
Łącznie widzowie zobaczą 13 spektakli - w tym 5 zagranicznych. Bezwzględnie największym magnesem na publikę powinna być sztuka „Samotność pól bawełnianych" w reżyserii Timofeya Kulyabina, gdzie zagra John Malkovich. Urodzony w 1953 roku wybitny amerykański aktor zasłynął ze swoich ról m.in. w „Polach Śmierci” z 1984 roku, „Myszy i ludzie” z 1992 roku, „Jądro Ciemności” z 1994 roku, „Transformers 3” z 2011 roku oraz „Nowy papież” z 2019 roku. Oprócz Malkovicha widzowie na scenie ujrzą Ingeborgę Dapkunaite. Aktorka jest znana z ról m.in. w „Mission: Impossible”, „Siedmiu lat w Tybecie” oraz „Sherlocku Holmesie”.
„Samotność pól bawełnianych” to opowieść o sekretnym spotkaniu dwojga ludzi. Są sobie obcy, ale jeden ma coś, czego potrzebuje drugi. Aby się zgodzili, jeden z nich musi znaleźć sposób, aby powiedzieć, czego potrzebuje. Muszą znaleźć słowa i wspólny język, który jest niezrozumiały dla innych, ale ma dla nich konkretne i bezpośrednie znaczenie. Między nimi jest pasja. Ale jest też strach przed przyznaniem się do tej pasji, strach przed staniem się bezbronnym. Strach przed obcymi.
Na tym nie koniec gwiazd
Teatr Komedia z Warszawy zaprezentuje „Zemstę” w reżyserii Michała Zadry. Tam jedną z głównych ról zagra popularny polski aktor Maciej Stuhr, który wciela się w rolę Papkina. „Zemsta” w wykonaniu warszawskiego teatru jest porównywana do dzieł Quentina Tarantino.
Co jeszcze zobaczy publiczność na 29. MFF Kontakt? Kontrowersyjną propozycją jest „Ofelia ma talent” Florentiny Holzinger., czyli prowokacyjny, cielesny, świadomie konfrontacyjny manifest o przekraczaniu granic. Ponadto zobaczymy bezkompromisowy, prowokacyjny teatr Alvisa Hermanisa („Czarny łabędź”), wyrafinowaną wizualnie, ukraińską inscenizację „Kaliguli” i emocjonalnie intensywny „Teoremat” z Rumunii.
Wśród polskich spektakli znajdzie się m.in. dowcipna i brutalna „Iwona, księżniczka Burgunda” Adama Orzechowskiego oraz dziejąca się we współczesnej Belgii „Antygona w Molenbeek” Anny Smolar.
Festiwalowi widzowie zobaczą również „Susan Sontag” Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana – teatralną fantazję na temat amerykańskiej intelektualistki oraz „Kiedy stopnieje śnieg” Katarzyny Minkowskiej, czyli opowieść o rodzinie w kryzysie. Oczywiście na Kontakcie nie mogło zabraknąć toruńskich dzieł. Teatr Horzycy, zaprezentuje „Titanica” Michała Siegoczyńskiego” oraz „Udrękę życia” Evy Rysovej.
Biznes a kultura
Co ciekawe, jednym z elementów 29. MFF Kontakt będzie debata o współpracy biznesu i kultury. - Bardzo mocny nacisk kładziemy na naszych partnerów i w tym roku, dzięki projektowi, który wspiera i promuje małe oraz średnie przedsiębiorstwa z regionu też zaprosiliśmy naszych partnerów, a więc przedsiębiorstwa, które działają w obrębie regionu do wspólnej pracy i do wspólnych działań, bo myślę, że obecnie biznes i kultura to nie tylko w wymiana logotypów, ale też wsparciu, rozmowie i chcemy właśnie pokazać to w debacie, jakie są zależności między biznesem a kulturą. Jakie są jakby grupy interesów - powiedział szef fundacji Art Connection Piotr Drozdowski.
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się koncerty Polskich Znaków i Chrisa Obehi, który wystąpił w zeszłym roku na Festiwalu Kontakt we włosko-francuskim spektaklu „invisibili”. Zaplanowano ponadto pokazy filmów. Bilety na MFF Kontakt trafią do sprzedaży 11 kwietnia o godz. 11.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: