Wielokrotnie informowaliśmy już na portalu kujawy-pomorze.info o inwestycjach w rozwój transportu tramwajowego w Bydgoszczy. Tym razem chodzi o rozbudowę pętli tramwajowej w Lesie Gdańskim. Inwestycja będzie sfinansowana w oparciu o środki unijne pochodzące Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.
Miejski Zakłada Komunikacji w Bydgoszczy już w marcu br. odebrał wszystkie z 40 nowoczesnych tramwajów. Łączna kwota przeznaczona na zakup tak ogromnej liczby składów tramwajowych wyniosła ponad 431 mln zł. Środki pochodziły ze wsparcia unijnego. Dzieje się też wiele jeżeli chodzi o modernizację torowisk w mieście. To nie tylko trwająca budowa nowej zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej, lecz również budowa nowego połączenia w kierunku Szwederowa.
Dodatkowe perony i wiaty
- Uzyskaliśmy niezbędne zezwolenia do rozbudowy pętli w Lesie Gdańskim. Dzięki tej inwestycji linie kursujące do Myślęcinka, będą miały własne perony, powstaną zielone torowiska i przystanki z roślinami, a cała infrastruktura zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy.
Pasażerowie korzystający z pętli Las Gdański, mieli do dyspozycji dwa perony. Za rok, po rozbudowie, pojawią się dodatkowe tory odstawcze dla tramwajów, zielona torowiska, nowoczesne wiaty (w tym rowerowa). - Łącznie w obrębie pętli funkcjonować mają trzy perony początkowe oraz dwa końcowe, wszystkie dostosowane do potrzeb wymienionego taboru - dodają bydgoscy urzędnicy.
Przy okazji przebudowana zostanie też przyległa do pętli część ulicy Rekreacyjnej. W wyniku tego pasy ruchu zostaną zawężone i powstaną wyniesione przejścia dla pieszych. Powstanie również nowy budynek socjalny na pętli. To miejsce, w którym motorniczowie będą mogli odpocząć czy zjeść posiłek w trakcie zaplanowanej przerwy.
W tej chwili trwają prace nad ogłoszeniem przetargu. Po wyłonieniu wykonawcy, prace potrwają do połowy przyszłego roku.
Przypomnijmy, że po Bydgoszczy obecnie porusza się 75 nowoczesnych pojazdów, które wyprodukowano w latach 2008-2025. Średni wiek składów wynosi 11,5 roku. Poza tym w skład taboru bydgoskiego wchodzą jeszcze stare "Konstale", które wykorzystywane są do obsługi linii nr 6. Po przebudowie torowiska do Łęgnowa na trasie pojawią się już nowoczesne składy.
- Kolejny zamek w regionie stanie się atrakcją
- Policyjne kontrole na drogach w Kujawsko-Pomorskiem
- "Dzieci Szmalcówki" po premierze. GALERIA