Jak przeciwdziałać powodzi w Kujawsko-Pomorskiem? W regionie planowanych jest 75 inwestycji za 26,8 miliardów złotych

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Autor
#
Fot. KPUW w Bydgoszczy

We Włocławku eksperci i samorządowcy dyskutowali nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym w regionie kujawsko-pomorskim. Głównym tematem była budowa stopnia wodnego w Siarzewie. - Nie będę ukrywał, że wszędzie opowiadam się za realizacją tamy w Siarzewie. Wiemy, jaki jest aktualny stan prawny. Chciałbym, abyśmy wypracowali wspólne stanowisko - mówił wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.

 

W posiedzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, m.in.  sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, Magdalena Łośko, Włodzisław Giziński oraz Krystian Łuczak. Pojawili się także przedstawiciele samorządów gmin, położonych wzdłuż Wisły z województwa kujawsko-pomorskiego, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Podczas spotkania omówiono planowane inwestycje i działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej rzeki Wisły w województwie, kładąc szczególny nacisk na budowę stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka w Siarzewie.

 - Nie będę ukrywał, że wszędzie opowiadam się za realizacją tamy w Siarzewie. Wiemy, jaki jest aktualny stan prawny. Chciałbym, abyśmy wypracowali wspólne stanowisko na dzisiejszym spotkaniu, a następnie złożę sprawozdanie do odpowiednich Ministerstw i do wiadomości premiera, tak aby pokazywać znaczenie tej inwestycji. Odpowiadam za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na terenie województwa i za to abyśmy nie mieli takiej sytuacji, jaka miała miejsce w województwie dolnośląskim i opolskim - mówił na wczorajszym spotkaniu (31.03) wojewoda Michał Sztybel.

Nie zabrakło także omówienia potrzebnych inwestycji wokół Wisły, a dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawił aktualny stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszarów zalewowych na Wiśle.

 - Plany, przygotowanie, ćwiczenia, które realizujemy wspólnie z samorządami, znajdującymi się wzdłuż Wisły, ostrzeganie – bardzo ważny element, który wymaga, abyśmy cały czas nad nim pracowali, łącznie z mediami, poprzez edukację i uświadamianie mieszkańcom zagrożeń, zasoby magazynowe i bardzo ważny element, o którym często zapominamy, czyli faza odbudowy, o czym nie można zapomnieć na etapie przygotowań - tłumaczył Sławomir Szymański.

W Kujawsko-Pomorskiem planowane jest 75 zadań inwestycyjnych, których całkowity szacunkowy koszt wynosi blisko 26,8 mld zł.

Wśród zadań można wyróżnić projekty m.in.:

  • Energetyczny: 1 zadanie
     
  • Przeciwpowodziowy: 26 zadań
     
  • Renaturyzacyjny: 5 zadań
     
  • Retencyjny: 33 zadania
     
  • Suszowy: 5 zadań
     
  • Transportowy: 4 zadania
     
  • Turystyczny: 1 zadanie

 

Co dalej z Siarzewem?

Obecnie na terenie regionu mamy trzy magazyny przeciwpowodziowe. Na czele znajduje się zbiornik włocławski z zaporą wodną, która rocznie produkuje ok. 750 GWh. Jednak od wielu lat mówi się o budowie Stopnia Wodnego w Siarzewie. Inwestycja nadal jednak nie doszła do skutku, chociaż spowoduje - według ekspertów - zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w dolinie Włocławsko-Ciechocińskiej.

 - Myślę, że jest to bardzo ważne, że od przedstawiciela władzy rządowej w regionie czujemy wsparcie jako samorządowcy. Już chyba część polityków nawet przestała wierzyć, że ta inwestycja zostanie zrealizowana. Jestem przekonany, że na tej sali większość widzi potrzebę realizację stopnia wodnego w Siarzewie. Mamy porozumienie ponad podziałami politycznymi, mamy świadomość, jak dużym zagrożeniem jest brak podjętych działań przez kolejne lata. Realizacja tej inwestycji ma również wymiar ekonomiczny bo zyskujemy kolejną elektrownię wodną, która jest odnawialnym źródłem energii - mówił podczas spotkania Krzysztof Kukucki, Prezydent Miasta Włocławka.

W wyniku budowy SW Siarzewo uzyskane zostaną następujące efekty społeczno-ekonomiczne:

  • zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w dolinie Wisły na odcinku Ciechocinek – Płock,
     
  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w wyniku produkcji energii ze źródeł odnawialnych,
     
  • wydłużenie Międzynarodowej Drogi Wodnej E40, w kontekście rozwoju portów morskich,
     
  • zapewnienie stabilnego źródła wody dla przemysłu i rolnictwa, 
     
  • zwiększenie retencji i stabilizacja poziomu wód gruntowych w dolinie Wisły,
     
  • zwiększenie aktywności gospodarczej regionu.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: