Klubów sportowych jest w naszym regionie pod dostatkiem - nie brakuje ich nawet w małych miejscowościach czy wręcz wsiach. Niektóre z nich powstały stosunkowo niedawno, ale są i takie, w których życzenia „sto lat” należałoby uznać albo za pomyłkę, albo za duży nietakt. Sprawdziliśmy, gdzie działacze i sportowcy mogą się pochwalić przynależnością do najstarszych klubów województwa kujawsko-pomorskiego.
Nie w Bydgoszczy i nie w Toruniu, również nie w Grudziądzu i nie we Włocławku. Najstarszy klub sportowy w regionie, który istnieje aż do dziś i nie zaprzestał swojej działalności, znajdziemy w Brodnicy - jest nim tamtejsza Sparta. Klub przechodził rozmaite koleje losu i nie od początku nosił taką nazwę, w związku z czym trafiają się opracowania, które Spartę nieco odmładzają. Większość badaczy historii lokalnego sportu jest jednak zgodna, że początki klubu sięgają jeszcze czasów zaborów i 1913 roku, gdy powstał Gymnasial Fussbal Club. W 1924 roku zmienił on nazwę na Gimnazjalny Klub Sportowy (stąd też niekiedy jako data założenia klubu pojawia się właśnie ten rok), a Spartą, po wielu kolejnych zmianach, stał się dopiero w 1959 roku. Obecnie piłkarska Sparta występuje na kujawsko-pomorskich boiskach IV ligi.
Inne wciąż istniejące kluby z regionu zapoczątkowały swoją działalność już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Co więcej, powstawały wówczas niczym grzyby po deszczu, dzięki czemu całkiem sporo miast może pochwalić się zespołami mającymi już ponad 100 lat historii.
W 1920 roku w odstępie zaledwie kilku tygodni powstały bydgoskie Gwiazda i Polonia, funkcjonujące do dziś i wielosekcyjne. W tym samym roku zaczęły działać Orlęta Aleksandrów Kujawski, a już rok później sportowcy mogli zapisać się do Goplanii. W Inowrocławiu sport rozwijał się zresztą szybko, bo w 1922 roku funkcjonowała już nie tylko Goplania, ale i Cuiavia.
Boom na zakładanie nowych podmiotów trwał w latach 20. w najlepsze. Jeszcze w pierwszej połowie dekady z istniejących do dziś klubów powstały m.in. Drwęca Golub-Dobrzyń, Lech Rypin, Noteć Gębice, Mień Lipno, czy Kujawianka Strzelno - wszystkie, bez wyjątku, zaczęły działalność w 1922 roku.
Rok później założona została Olimpia Grudziądz. Klub, który obecnie może się pochwalić grą w piłkarskiej II lidze (jako jedyny z całego naszego województwa występuje na szczeblu ogólnopolskim), funkcjonuje od 1923 roku i od początku podstawą jego działalności była sekcja piłki nożnej. Dawna drużyna Olimpii początkowo mierzyła się m.in. z niemieckim Sport Club Grudziądz, istniejącym już od 1906 roku, po którym nie ma już od dawna żadnego śladu.
Połowa lat 20. to także początek Zdroju Ciechocinek, Pogoni Mogilno, Unii Janikowo, Gopła Kruszwica, czy Wisły Nowe. W drugiej połowie dekady do tego grona dołączyła Legia Chełmża.
W porównaniu z wieloma znacznie mniejszymi miejscowościami nieco krótszym (choć oczywiście i tak robiącym wrażenie) stażem może się pochwalić najstarszy istniejący klub z Torunia. Jest nim Pomorzanin - powstał w 1935 roku i powoli będzie się szykował do jubileuszu 90-lecia istnienia. Klub, który wychował wielu olimpijczyków, zaistniał niewiele przed wybuchem II wojny światowej, ale nie znaczy to, że w Toruniu nie uprawiano sportu już wcześniej. Od 1921 roku istniał bowiem Gryf Toruń, który jednak już dawno nie funkcjonuje.
Bezpowrotnie swoją działalność kończyły także, i to już przed wiekiem, kluby pochodzenia niemieckiego, który powstały jeszcze w trakcie zaborów, jak Fuβballverein Bromberg, SC Bromberg, Sport Verein Thorn, czy S.C. Vistula Thorn. Podobnych drużyny, od których tak naprawdę zaczął się sport w formie zrzeszeń w naszym regionie, nie brakowało także w innych miastach i miejscowościach. Zmiany związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę sprawiły jednak, że kończyły one swoją aktywność i mimowolnie ustępowały miejsca nowopowstającym klubom polskim. Te nierzadko istnieją do dziś, często już od przeszło stu lat.
Czytaj także: