Boks, kolarstwo, siatkówka, wioślarstwo. To tylko kilka dyscyplin, w których województwo kujawsko-pomorskie będzie miało swoich przedstawicieli na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Medalowe nadzieje
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Rywalizacja toczyć się będzie w 329 konkurencjach w 32 sportach. Udział w zmaganiach weźmie 10 714, w tym gronie znaleźli się reprezentanci regionu.
Anety Rygielskiej. Bokserka przyszła na świat 24 sierpnia 1995 roku. Ma na swoim koncie srebro Mistrzostw Europy w wadze do 64 kg z Alcobendas. Podczas IO w Paryżu powalczy w kategorii do 66 kg. - Wiem, z kim będę walczyła. Medal jest moim celem bez dwóch zdań. Nie jadę tam, żeby pokazać się w wiosce olimpijskiej, tylko zawalczyć w ringu. Celuję bardzo wysoko. Złoci medaliści są najbardziej zapamiętani, a chciałabym zapisać się w historii boksu - opowiadała Aneta Rygielska.
Na rowerach po medale
Jedną z największych gwiazd reprezentującą nasz region na IO w Paryżu będzie Michał Kwiatkowski. Urodzony 2 czerwca 1990 roku wychowanek Warty Działyń to olimpijczyk z Londynu (2012), Rio (2016) i Tokio (2020). Największym sukcesem popularnego „Kwiatka” jest mistrzostwo świata jeździe ze startu wspólnego z 2014 roku.
Zawodniczka toruńskiego Pacificu Patrycja Lorkowska i pochodząca ze Złotorii Olga Wankiewicz są rezerwowymi naszej kadry w kolarstwie torowym. Lorkowska przyszła na świat 4 grudnia 1998 roku Na koncie ma wiele medali i tytułów mistrzowskich w kolarstwie szosowym, torowym oraz przełajowym. Wankiewicz urodziła się 15 czerwca 2003 roku. Ostatnio została mistrzynią Europy w omnium zawodniczek do lat 22.
Zawodnik Mateusz Rudyk będzie rywalizował w kolarstwie torowym w sprincie i keirine. Urodzony 20 lipca 1995 roku zawodnik to brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2019 roku w sprincie.
Królowa sportu z mocną obsadą
Oczywiście w Paryżu nie może zabraknąć lekkoatletów z Kujaw i Pomorza. Jedną z nadziei medalowych jest Adrianna Sułek-Schubert. O zawodniczce, która przyszła na świat 3 kwietnia 1999 roku w Bydgoszczy, było ostatnio głośno w kontekście treningów w… ciąży. Reprezentantka Polski 8 lutego urodziła syna Leona. Do największych sukcesów Sułek-Schubert należą srebro Halowych Mistrzostw Świata z Belgradu w pięcioboju oraz srebro Mistrzostw Europy w Monachium w siedmioboju. To właśnie w tej drugiej kategorii będzie rywalizowała w Paryżu 25-latka.
Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan i Kinga Gacka (rezerwowa) będą reprezentowały nasz kraj w sztafecie 4x400 m kobiet, Popowicz-Drapała urodziła się 28 kwietnia 1988 roku w Gnieźnie, jednak z sukcesami trenuje i startuje w Zawiszy Bydgoszcz. Wśród największych osiągnięć jest srebro sztafety 4x100 m z Monachium. Baumgart-Witan to rodowita bydgoszczanka, która przyszła na świat 11 kwietnia 1989 roku. Wśród jej największych sukcesów trzeba wymienić olimpijskie złoto z Tokio, które zdobyła właśnie w sztafecie mieszanej. Ponadto Baumgart-Witan ma na swoim koncie srebro w sztafecie 4x400 m kobiet. Gacka urodziła się 25 października 2001 roku w Gdańsku. Zawodniczka BKS Bydgoszcz może się poszczycić brązem Halowych Mistrzostw Świata z Belgradu. Po krążek sięgnęła w sztafecie 4x400 m.
Podczas biegu na 1500 metrów ujrzymy na bieżni Klaudię Kazimierską. Zawodniczka LKS Vectra Włocławek przyszła na świat 3 września 2001 roku. Do tej pory jej największym sukcesem jest mistrzostwo Polski seniorek w biegu na 1500 metrów. W skoku w wzwyż Polskę reprezentować będzie Norbert Kobielski, który urodził się 28 stycznia 1997 roku w Inowrocławiu. Do jego największych sukcesów należy brąz Igrzysk Europejskich w Krakowie. Dawid Wegner z LUKS Start Nakło wystąpi w rzucie oszczepem. Zawodnik przyszedł na świat 23 kwietnia 2000 roku. Jego rekord życiowy to 82,21 m.
Nasi na siatkarskich parkietach
Urodzona 9 marca 1993 roku w Świeciu Katarzyna Wenerska otrzymała powołanie do siatkarskiej reprezentacji Polski. Wychowanka Jokera Świecie obecnie reprezentuje Developres Bella Dolina Rzeszów. Innym akcentem z regionem w tle będzie Wilfredo Leon. Najlepszy siatkarz świata posiada mocne związki z Toruniem, z którego pochodzi jego żona. Sam Leon ostatnio odsłonił swoją Katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd. Pochodzący z Kuby siatkarz jest także współwłaścicielem klubu CUK Anioły Toruń.
Strzelcy z Kujaw i Pomorza
Klaudia Breś z Bydgoszczy wystąpi w dwóch strzeleckich konkurencjach - pistolecie pneumatycznym 10 m kobiet oraz pistolecie sportowym 25 m kobiet. Urodzona 22 czerwca 1994 roku zawodniczka to m.in. złota medalistka Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Europejskich. Aneta Stankiewicz to kolejna nasza reprezentantka w strzelectwie. Reprezentantka Zawiszy wystąpi w karabinie pneumatycznym 10 m kobiet. Urodzona 10 lutego 1995 roku zawodniczka to triumfatorka Uniwersjady z 2019 roku.
Floreciści z regionu powalczą o krążki IO
Aż trójkę swoich przedstawicieli będziemy mieli w szermierce. Tu do boju o olimpijskie medale staną Martyna Jelińska, Hanna Łyczbińska oraz Jan Jurkiewicz. Jelińska i Łyczbińska wystąpią we florecie kobiet zarówno indywidualnie, jak i najprawdopodobniej drużynowo. Martyna Jelińska przyszła na świat 5 maja 1992 roku w Toruniu, gdzie przez wiele lat trenowała w Budowlanych. Od 2020 roku reprezentuje AZS AWF Poznań. W 2014 roku była Indywidualną Mistrzynią Europy, zaś trzy lata później sięgnęła po brąz Uniwersjady.
Hanna Łyczbińska urodziła się 20 kwietnia 1990 roku w Toruniu. Karierę sportową rozpoczęła w 1999 w klubie Nowy Sokół Toruń, od 2004 była zawodniczką Budowlanych Toruń, w latach 2010-2014 reprezentowała barwy Sietom AZS AWF Gdańsk, następnie została zawodniczką KU AZS-UAM Poznań. Co ciekawe, Hanna Łyczbińska jest zawodowym żołnierzem. W 2019 roku zdobyła brąz w rywalizacji drużynowej na światowych wojskowych igrzyskach sportowych w chińskim Wuhan.
Jan Jurkiewicz urodził się 5 października 2000 roku w Toruniu. Zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu wystąpi w zmaganiach indywidualnych i drużynowych. W ubiegłym roku zdobył brąz na Uniwersjadzie w Chengdu.
Na wodzie
Mirosław Ziętarski i Fabian Barański znaleźli się w składzie ekipy, która wywalczyła kwalifikację olimpijską w czwórce podwójnej mężczyzn. Ziętarski urodził się 9 marca 1993 roku w Ciechocinie. Będą to jego trzecie igrzyska w karierze po Rio de Janeiro oraz Tokio. Zawodnik AZS UMK ma na swoim koncie srebro Mistrzostw Świata w dwójce podwójnej z Sarasota 2017. Barański przyszedł na świat 27 maja 1999 roku we Włocławku. Zawodnik WTW Włocławek brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Kwalifikację w dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet zdobyła Martyna Radosz. Bydgoszczanka przyszła na świat 12 maja 1991 roku. Do jej największych sukcesów należy m.in. złoto Mistrzostw Europy z Račice.
Helena Wiśniewska z kolei była częścią ekipy, która wywalczyła kwalifikację w K2 500 kobiet. Bydgoszczanka urodziła się 18 kwietnia 1999 roku. Obecnie jest zawodniczką Zawiszy. Największym sukcesem 25-latki jest brąz Igrzysk Olimpijskich w Tokio w K4 500. W K4 500 kobiet ujrzymy Dominikę Putto. Zawodniczka Zawiszy urodziła się 29 grudnia 1995 roku. Największe osiągnięcie wychowanki Bazy Mrągowo to brąz Mistrzostw Świata z Kopenhagi 2021 w K2 200.