„Perłą w koronie” - tak Centrum Dystrybucyjne Grupy LPP w Brześciu Kujawskim nazwał Jarosław Bańda, pełnomocnik zarządu grupy LPP, podczas wtorkowej (16 kwietnia) specjalnej prezentacji nowej inwestycji tej grupy na terenie Brzeskiej Strefy Gospodarczej. I rzeczywiście, rozbudowane centrum będzie największe w firmie. Same liczby robią wrażenie: 160 tys. mkw. łącznej powierzchni dwóch hal, 200 tys. miejsc paletowych, potencjał obsługi nawet 16 milionów wysyłek tygodniowo, inwestycja rzędu 200 mln zł i praca dla 1500 osób.
LPP to nie jest w Brześciu nowy inwestor. Od roku 2022 działa tu wielkie, centrum dystrybucyjne o pow. 75 tys. mkw. W pierwszym kwartale 2025 roku LPP chce tu uruchomić drugą, jeszcze większą halę o pow. 85 tys. mkw. Za realizację inwestycji odpowiada spółka LPP Logistics, zarządzająca siecią zaopatrzenia i dystrybucji LPP. Prace budowlane już trwają, ruszyły w kwietniu 2024 roku. Fizycznie obiekt ma powstać do końca tego roku, zdolność operacyjna ma być osiągnięta w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
Polski inwestor, polski wykonawca
- Do współpracy przy tej inwestycji wybraliśmy polskie firmy – podkreślała Łukasz Piwoński, dyrektor ds. techniczno-administracyjnych w LPP.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Dekpol, nadzór inwestycyjny sprawuje firma 2M Project Managment, a projekt to z kolei dzieło poznańskiej pracowni Tacakiewicz Ferma Kresek - jednego liderów na polskich rynku architektury przemysłowej.
Proces rekrutacji pierwszej grupy ok. 800 osób ma się rozpocząć w październiku tego roku. Kujawy-pomorze.info zapytały pełnomocnika zarządu LPP o to, czy w związku z tak dużą liczbą miejsc pracy będzie to jedynie rekrutacja lokalna, czy też firma planuje zatrudnienie osób spoza regionu.
- Będziemy się starali zatrudnić osoby stąd, z regionu, myśleliśmy docelowo o terenie w promieniu 50 km od naszego centrum. Jesteśmy jeszcze przed rozmowami z urzędami pracy z kilku powiatów – wyjaśniał nam Jarosław Bańda.
Obecność LPP to oczywiście bardzo istotna sprawa dla samego Brześcia Kujawskiego, co podkreślali zarówno przedstawiciele LPP, jak i burmistrz Tomasz Chymkowski. LPP to bowiem nie tylko miejsca pracy, ale spore zaangażowanie w życie gminy – projekty edukacyjne, eventy, angażowanie się w życie lokalnej społeczności, specjalne programy wsparcia dla uczniów i rad rodziców szkół brzeskiej gminy.
- Od początku współpracujemy z LPP na zasadzie zaufania i dziś ono procentuje. Warto budować relacje biznesowe między inwestorami na samorządem oparte właśnie na zaufaniu, dzięki temu odnosi się sukcesy - podkreślał burmistrz Brześcia, Tomasz Chymkowski, który podczas niedawanych wyborów samorządowych gładko, z ponad 70 procentowym poparciem, zdobył reelekcję.
Sukces rodzinnego biznesu
LPP jest przykładem niekwestionowanego sukcesu polskiego biznesu. Założona w Gdańsku rodzinna firma to prawdziwy potentat w branży odzieżowej w Europie Środkowej. LPP to dziś działalność biznesowa na 39 rynkach rozłożonych na 3 kontynentach, w oparciu o sieć ponad 2200 salonów, działających także w takich metropoliach jak Londyn, Tel Aviv, czy Mediolan, czyli na najbardziej wymagających rynkach w sektorze odzieżowym. Spółka zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, zatrudnia ok. 40 tys. osób.
- Dla takiej firm, jak LPP, logistyka ma bardzo kluczowe znaczenie, to coś, co napędza krwioobieg w tym biznesie - mówi Jarosław Bańda.
Dość powiedzieć, że grupa już teraz dysponuje w kilku krajach centrami o łącznej powierzchni pół miliona mkw. powierzchni magazynowej a budżet na lata 2024-2025 na inwestycje logistyczne to 450 mln zł. Brzeskie centrum ma kluczowe znaczenie dla firmy, zwłaszcza w ekspansji na rynki krajów środkowej i południowej Europy.
Eko, elektro i dla ludzi
Nowoczesne centrum w Brześciu spełniać ma najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa. Będą tu zastosowane m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, dynamiczne oświetlenie LED, systemy zagospodarowywania wody deszczowej. Jak zapewniają przedstawiciele LPP, także warunki pracy będą na najwyższym poziomie. Załoga będzie miała do dyspozycji obszerne zaplecze socjalne, duży parking z miejscami do ładowania pojazdów elektrycznych i własną zajezdnię autobusową. Projektant zadbał nawet o odpowiednią liczbę świetlików i okien. – Dostęp do naturalnego oświetlenia poprawia komfort pracy – tłumaczy Łukasz Piwoński z LPP.
Czytaj także: