Formuła współprowadzenia ECFC przez ministerstwo i miasto musi być zmieniona. Pierwsze komentarze po poniedziałkowym spotkaniu w ministerstwie kultury

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
t
Fot. ECFC

Powstanie specjalny zespół, który wypracować ma nowy sposób współprowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Utworzą go przedstawiciele ministra kultury, prezydenta miasta, marszałka województwa i fundacji Tumult – to najważniejsze ustalenie po wczorajszym (4 listopada) spotkaniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz przedstawicieli stron umowy o utworzeniu Centrum, wziął w nim udział także marszałek Piotr Całbecki.

W komunikacie MKiDN, poza informacją, że model  współprowadzenia ma być „redefiniowany” znalazła się także deklaracja, że inwestycje w I etap ECFC oraz w festiwal będą kontynuowane natomiast utrzymana została decyzja o wstrzymaniu II etapu inwestycji.   
 

Miasto nie jest zadowolone

Jak informuje biuro prasowe prezydenta Torunia, Paweł Gulewski zaprezentował informacje dotyczące wysokości i zakresu wykorzystania dotacji celowych, podmiotowych i inwestycyjnych przekazywanych zgodnie z umową przez gminę miasta Toruń na rzecz ECFC oraz festiwal EnerCamerimage. Podkreślił również fakt, że inwestycja budzi bardzo duże zainteresowanie ze względu na charakter a także wysokość publicznych środków przekazywanych i zaplanowanych na realizacje tego zadania. Przedstawił apel radnych miasta Torunia w sprawie ECFC z 17 października Zaznaczył, że obecny stan prowadzenia i zaawansowania inwestycji nie jest zadowalający dla gminy miasta Toruń. Podkreślił także, że przy założeniu kontynuowania drugiego etapu budowy ECFC konieczna będzie zmiana formuły – modelu zarządzania procesem inwestycyjnym, przy jednoczesnym zwiększeniu ścisłej współpracy i zaangażowania partnerów publicznych”.
 

Ministerstwo podsumowuje

Poniżej cała treść komunikatu MKiDN. 

"Podsumowaliśmy realizację etapów rozbudowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Czterostronne spotkanie z udziałem Andrzeja Wyrobca - podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli resortu, Pawła Gulewskiego - prezydenta Torunia, Piotra Całbeckiego - marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz przedstawicieli Fundacji TUMULT utwierdziło strony, co do konieczności zmian w zakresie formuły współprowadzenia instytucji tj. Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.

Jednocześnie podkreślono rolę jaką Festiwal EnergaCAMERIMAGE oraz I etap inwestycji, czyli budowa Studia Filmowego pełnią dla regionu. Inwestycje w nie będą kontynuowane przy zwiększeniu efektywności nadzoru instytucji.

W kwestii II etapu tj. budowy Centrum Filmowego utrzymano decyzję o wstrzymania inwestycji.

Podjęto decyzję o powołaniu zespołu redefiniującego charakter współprowadzenia, w jego skład wejdą przedstawiciele uczestników spotkania. Celem zespołu będzie wypracowanie założeń i formuły dla transparentnej współpracy."
 

Zgodnie z umową

Od 29 września 2019 roku obowiązuje umowa dotycząca budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage na toruńskich Jordankach i finansowania festiwalu. Jej stronami są: ministerstwo kultury, miasto Toruń i kierowana przez Marka Żydowicza Fundacja Tumult. Zgodnie z jej zapisami ministerstwo oraz miasto zobowiązały się do finansowania budowy na toruńskich Jordankach siedziby ECFC kwotą w wysokości 600 mln zł, przy czym 400 mln wnieść miał budżet państwa, a 200 mln zł miasto Toruń. Pierwotnie centrum powstać miało do roku 2025, później termin ten przesunięty został na rok 2028, ale wiadomo już, że ECFC wnioskuje o kolejne przesunięcie - na rok 2029.  

To na podstawie tej właśnie umowy utworzone zostało ECFC jako państwowa instytucja kultury. Organizatorami Centrum są Ministerstwo Kultury i gmina miasta Toruń. Fundacja Tumult jest  - jak to ujmuje nadany przez MKiDN statut – „podmiotem współtworzącym ECFC i partnerem w dalszych działaniach ECFC”.    

Jak to było

Poważne wątpliwości co do przyszłości tej inwestycji pojawił się dokładnie miesiąc temu. 

Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia: 
 

  • 4 października. Komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „W związku z przekazanymi przez Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE informacjami w zakresie niezrealizowania inwestycji II etapu „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE”, tj. budowy Centrum Filmowego do 31 marca 2028 roku, oraz wątpliwościami resortu w zakresie kosztów i harmonogramu tej inwestycji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi weryfikację realnych kosztów i instytucjonalno-społecznej potrzeby realizacji tej części inwestycji”. 
     
  • 4 października. Krótko po publikacji komunikatu MKDN, ukazuje się stanowisko miasta: „Zgłoszone przez MKiDN zastrzeżenia w kontekście realizacji II etapu budowy siedziby ECFC zostaną w najbliższym czasie omówione na spotkaniu Pawła Gulewskiego, Prezydenta Miasta Torunia, z panią Hanną Wróblewską, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozmowa będzie dotyczyła nie tylko realizacji  budowy siedziby,  ale także formuły przyszłego funkcjonowania ECFC. Od tych ustaleń Prezydent Torunia uzależnia dalsze kroku  w zakresie  realizacji postanowień umowy  września 2019 roku”.
     
  • W toruńskich mediach mnożą się informacje o wstrzymaniu przez resort kultury finansowania II etapu inwestycji, czyli właściwego centrum festiwalowego, choć żadna ze stron umowy z 2019 roku jej nie wypowiedziała. I etap, czyli budowa studia filmowego na Jordankach jest cały czas realizowana.  
     
  • 7 października. Oświadczenie ECFC: „Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE nie komentuje pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprecyzyjnych wiadomości dotyczących działań i przyszłości Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. (…) Jesteśmy gotowi do dialogu na temat wątpliwości dotyczących realizacji drugiego etapu inwestycji. Jesteśmy w kontakcie z organizatorami, czekamy na wskazanie dalszych kroków, podejmujemy również niezbędne działania, by we właściwy i przejrzysty sposób kontynuować realizację tego ważnego dla polskiej kultury projektu.
     
  • 9 października. Spotkanie w MKiDN prezydenta Pawła Gulewskiego z Andrzej Wyrobcem, wiceministrem w MKiDN, odpowiedzialnym za sprawy związane z kinematografią. Zapowiedzi kolejnego spotkania, już z udziałem wszystkich strony umowy o powołaniu ECFC.     
     
  • 10 października. Kolejny komunikat MKiDN: „Wezwaliśmy do wstrzymania II etapu inwestycji Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. (…) Finansowanie festiwalu EnergaCAMERIMAGE oraz I etapu inwestycji, czyli budowy Studia Filmowego nie zostało wstrzymane. Resort kultury nie precyzuje na czym dokładnie polegać ma to wstrzymanie, zwłaszcza w sytuacji trwającej procedury, która prowadzić ma do wyłonienia wykonawcy II etapu.   
     
  • Tego samego dnia minął termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania w procedurze dialogu konkurencyjnego dla  firm zainteresowanych zdobyciem kontraktu na budowę ECFC w ramach II etapu. Termin ten został przesunięty na 29 października, a następnie na 25 listopada.
     
  • 14 października. Stanowisko Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska: "stanowczo sprzeciwia się planom finansowania rozbudowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.
     
  • 17 października. Apel toruńskich radnych w sprawie  ECFC.: „Rada Miasta Torunia apeluje do pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pilne zajęcie przez resort jednoznacznego stanowiska w zakresie przyszłości wskazanej państwowej instytucji kultury. Wzywamy jednocześnie do pozostawienia, zgodnie z zapisami umowy, środków z budżetu państwa na rzecz kontynuacji tej inwestycji w mieście Toruniu. (…) Rada Miasta Torunia apeluje do Prezydenta Miasta Torunia o zobowiązanie dyrektora ECFC do pilnego przedstawienia pełnego raportu na temat aktualnego stanu zaawansowania inwestycji, aktualnego harmonogramu i kosztorysu prac. Zakres tego zobowiązania obejmuje również przedstawienie planów dotyczących funkcjonowania oraz finansowania po zakończeniu inwestycji działalności studia filmowego, stanowiącego I etap budowy siedziby ECFC. (…) Rada Miasta Torunia pragnie podkreślić, że Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage jest jednym z największych i najbardziej znanych branżowych wydarzeń filmowych na świecie. Festiwal pełni istotną rolę kulturotwórczą, a każda jego edycja oraz wydarzenia towarzyszące, w tym  targowe, przyciągają do Torunia nie tylko filmowców i wielkie gwiazdy kina, ale również turystów i przedsiębiorców zainteresowanych kinem oraz nowoczesną technologią multimedialną”.  Zamieszanie na sesji z wystąpieniem Kazimierza Suwały, dyrektora ECFC, który radnym miał przedstawić sytuacje swej instytucji. Ostatecznie dyrektor wystąpił, ale żadnych szczegółowych informacji nie przedstawił.   
      
  • 28 października. Sesja sejmiku województwa kujawko-pomorskiego. Bydgoski radny Marek Gralik (PiS) protestuje przeciwko ewentualnemu wsparciu budowy ECFC przez samorząd województwa i wyraża obawę, że oznaczałoby to uszczuplenie dofinansowania bydgoskich inwestycji kulturalnych. W odpowiedzi marszałek Piotr Całbecki  poprosił, żeby nie łączyć finansowania bydgoskich inwestycji z ECFC, bo są to zupełnie różne projekty. Sprawę ewentualnego wsparcia pozostawił jako otwartą. - Na obecnym etapie województwo nie berze nawet udziału w rozmowach na ten temat – poinformował marszałek.  

Więcej w komentarzu redaktora Ryszarda Warty TUTAJ 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: