Dwa tematy zdominowały sesję sejmiku województwa: koncepcja rozwoju kraju i Emilianowo

Region Raport
Biznes Opinie
sesja sejmiku
Fot. Michał Kuras dla UMWKP

IV sesję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdominowały dyskusje nad  stanowiskiem wobec projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 oraz stanowiskiem dotyczącym sytuacji zagrożonej likwidacją spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo. Ale to nie jedyne tematy, którymi zajmowali się radni na sesji 26 sierpnia. Nie zabrakło także akcentów dożynkowych - na sali sesyjnej pojawił się wieniec i chleb.


IV sesję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego otworzyło uczczenie pamięci strażaków, którzy zginęli w wybuchu w trakcie gaszenia pożaru kamienicy w Poznaniu. Następnie złożył ślubowanie radny elekt Jacek Woźny. Piszemy o tym TUTAJ. Na początku sesji radni zapoznali się z informacją o stanie bezpieczeństwa sanitarnego przygotowaną przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy i raportem z kontroli obiektów o podstawowym znaczeniu dla regionu przygotowanym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Z tymi dokumentami można się zapoznać TUTAJ.

 

Metropolia krajowa Bydgoszcz-Toruń?

Sejmik województwa przyjął stanowisko, w którym wzywa rząd do zmian w Koncepcji rozwoju kraju 2050 polegających na zakwalifikowaniu Bydgoszczy i Torunia – jako dwubiegunowej metropolii – do kategorii metropolii krajowych. O tej koncepcji i pisaliśmy już TUTAJ. Przyjęcie stanowiska poprzedziła długa dyskusja. Bydgoscy radni stanęli na stanowisku, że potrzebne jest wskazanie jednego silnego ośrodka ponadregionalnego, czyli Bydgoszczy, a nie duopolu. Powoływali się na zdanie organizacji związanych z Bydgoszczą i radnych tego miasta. Twierdzili, że powstanie duopolu nie jest możliwe, na co wskazują wieloletnie nieskuteczne ich zdaniem działania samorządu województwa, jaki i konkurencyjne działania samego Torunia i Bydgoszczy. Ze zdaniem bydgoskich radnych nie zgodzili się przedstawiciele innych części województwa, nie tylko toruńscy, ale także reprezentujący subregion włocławski i tucholski. Podkreślali, że potencjał jest kreowany przez całe województwo, a nie tylko Bydgoszcz. Apelowali, by patrzeć przez pryzmat całego regionu, dla którego duopol jest najbardziej prorozwojowy. Ostatecznie sejmik przyjął stanowisko dotyczące obu miast - Bydgoszczy i Torunia.

 

Co dalej z Terminalem Intermodalnym Bydgoszcz Emilianowo?

Nie bez dyskusji przyjęte przez sejmik zostało drugie stanowisko dotyczące sytuacji zagrożonej likwidacją spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo, która została powołana w celu budowy portu przeładunkowego. „Radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego z głębokim niepokojem przyjmują informację o problemach finansowych spółki (…) [i] apelują do właścicieli (…) o zapewnienie warunków jej funkcjonowania co najmniej do czasu zakończenia jej bieżącej misji, polegającej na osiągnięciu gotowości do fizycznej realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie terminala” – czytamy w dokumencie. 

 

Dyskusja nad lokalizacją muzeum rolnictwa w Piwnicach

Kontrowersje wywołała uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zwiększenie kwoty na zakup nieruchomości położonej w Piwnicach. W odkupionym od UMK zabytkowym folwarku ma powstać w przyszłości muzeum rolnictwa. Sama idea powstania takiej placówki nie wywołuje dyskusji, lecz jej lokalizacja. Bydgoscy radni wskazali, że muzeum powinno znaleźć się nie w okolicach Torunia, a na Kujawach lub Krajnie. Zwrócili też uwagę, że nie ma konkretnej koncepcji placówki. Marszałek województwa ripostował, że muzeum to poważna instytucja i proces opracowania jego koncepcji wymaga wielu lat. Podkreślił także, że potencjał rolny tego gospodarstwa pozwoli na utrzymanie go bez problemu, zanim województwo zacznie inwestować w tworzenie placówki. Mimo wątpliwości radnych z Bydgoszczy w głosowaniu uchwała uzyskała poparcie sejmikowej większości.

 

Inne tematy sesji

Bez kontrowersji z kolei radni przegłosowali m.in. dotacje na organizację 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego i toruńskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zgodzili się na przekazanie rejonowi solecznickiemu na Litwie trzech mobilnych pracowni przedmiotów ścisłych dla tamtejszych szkół. Zmieniono regulamin programów stypendialnych "Prymus Pomorza i Kujaw II" i "Prymus Pomorza i Kujaw Plus", co pozwoli również wspomóc uczniów techników i szkół branżowych. Sejmik postanowił też nadać Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu Oddział Inowrocław.

W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl

 

CZYTAJ WIĘCEJ: