Dożynki wojewódzkie 2024. Tym razem w Grudziądzu. DUŻO ZDJĘĆ (AKTUALIZACJA)

Puls Dnia
Region Raport
Autor
dożynki 2024
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Naliczyliśmy już blisko 70 różnego rodzaju imprez dożynkowych w kujawsko-pomorskim, ale jedne na pewno są największe i najważniejsze – dożynki wojewódzkie 2024. Tym razem odbywają się w Grudziądzu, na nadwiślańskich błoniach. Wielka impreza wystartowała rano, w niedzielę, 25 sierpnia. 

Kujawsko-pomorskie obchody Święta Plonów zorganizowały samorząd województwa, diecezja toruńska a także samorządy Grudziądza, powiatu grudziądzkiego i gminy wiejskiej Grudziądz. 

– Rolnictwo się zmienia, opiera się na coraz nowocześniejszych technologiach produkcji, zmienia się też i unowocześnia polska wieś. – powiedział serwisowi kujawsko-pomorskie.pl marszałek Piotr Całbecki - Nasi rolnicy muszą się odnajdywać w twardych warunkach globalnych rynków i słusznie walczą o godny byt swoich rodzin. Ale piękna tradycja dożynkowa trwa! W naszym regionie jak zwykle wieś świętuje i bawi się wspólnie z miastem. 

Co znalazło się w programie imprezy? Oczywiście tradycyjny korowód dożynkowy, tym razem ulicami Grudziądza, przegląd kapel ludowych, masa straganów z ludowym rękodziełem i regionalnym jedzeniem, ale także rajd rowerowy, pokazy służb, kaskaderów czy wystawa maszyn rolniczych. Jak zwykle zaplanowano też konkursy – m.in. na najpiękniejsze wieńce. A na koniec – koncert zespołu Enej!

Była tez oczywiście część oficjalna, z wystąpieniami zaproszonych gości.

Przewodnicząca sejmiku województwa, Elżbieta Piniewska, podkreśliła na przykład w swoim wystąpieniu rolę wiejskich kobiet. – To wy budujecie wspólnotę, jesteście filarami rodzin, to wy stoicie na straży tradycji, to również wy dokładacie się do tego chleba, którego oby nam nigdy nie zabrakło – mówiła zwracając się do rolniczek (cytat za biurem prasowym UMWKP). 

Jak podaje oficjalny serwis Urzędu Marszałkowskiego, starostami dożynek wojewódzkich są w tym roku Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

W artykule wykorzystano materiały biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego