Rewolucja może to nie będzie, ale na zmiany musi być przygotowany każdy, kto chce zyskać informacje o zapisach w księgach wieczystych. Na razie w resorcie sprawiedliwości - jak informuje Interia Biznes - trwają wewnętrzne konsultacje i analiza uwag.
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece skierowany został do uzgodnień wewnątrzresortowych. Obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych w trakcie. W ramach zmian projekt zakłada wykorzystanie już istniejącego narzędzia uwierzytelnionej weryfikacji użytkowników, dzięki któremu zainteresowany treścią księgi wieczystej podmiot będzie mógł logować się do systemu przy składaniu wniosku o dostęp do przeglądania księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią - wyjaśnia Interii Biznes Ministerstwo Sprawiedliwości.
Przypomnijmy, że dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i dostępny online od 11 lat. Administratorem danych jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Generalnie jeżeli dysponujemy numerem ksiąg wieczystych to każdy może przejrzeć tego typu dane. Po zmianach zaproponowanych przez MS nie będzie już to tak proste. Resort zaznacza, że wprowadzone zmiany będą ograniczały zbiorcze pobieranie danych z ksiąg wieczystych podmiotom nieuprawnionym i zapobiegną tym samym niepożądanemu wypływowi danych.
- W ramach zmienianego sposobu dostępu nadal zapewniony będzie swobodny dostęp do przeglądarki ksiąg wieczystych dla obywateli, przy jednoczesnym zablokowaniu dostępu dla robotów wykonujących zapytania w sposób masowy. Ponadto przygotowane rozwiązania zapewnią ochronę prawa do prywatności i ochronę danych osobowych ujawnionych w treści księgi wieczystej poprzez ograniczenie swobody rozporządzania takimi danymi, gdyż osoba, która będzie chciała przeglądać księgę wieczystą nie pozostanie anonimowa - tłumaczy biuro prasowe w odpowiedzi na pytania Interii.
Trzeba będzie potwierdzić tożsamość
Po zmianach, aby uzyskać dostęp do danych ksiąg wieczystych, należy potwierdzić przede wszystkim swoją tożsamość. Można to będzie zrobić na dwa sposoby. Elektronicznie - użytkownik musi się zalogować za pomocą elektronicznego środka identyfikacji wydanego przez system krajowy. Osobiście - osoba może udać się do ekspozytury Centralnej Informacji, gdzie przedstawi dowód osobisty lub inny dokument tożsamości pracownikowi.
Po potwierdzeniu tożsamości dane zostaną wprowadzone do systemu teleinformatycznego. Cały proces uwierzytelniania będzie odbywać się przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej przy użyciu odpowiedniego środka identyfikacji elektronicznej - wyjaśnia MS.
Obecnie w resorcie sprawiedliwości trwają prace nad projektem - ustalany jest jego zakres oraz forma projektowanych zmian.
- Powstanie Muzeum Historii Bydgoszczy
- Bardzo duże pieniądze na gospodarkę wodną w regionie
- Jak Chełmno zostało Miastem Miłości i Zakochanych