Powstanie Muzeum Historii Bydgoszczy. Zostanie zlokalizowane w centrum miasta

Puls Dnia
Biznes Opinie
byddoszcz
Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Już niebawem Bydgoszcz doczeka się muzeum, w którym prezentowana będzie historia miasta. Instytucja ma zostać umieszczona w spichrzach nad Brdą.

Ciekawa historia Bydgoszczy

Powstanie Bydgoszczy jest datowane na 1038 rok. Wówczas wybudowano fortyfikację grodu bydgoskiego. Prawa miejskie Bydgoszcz uzyskała 19 kwietnia 1346 roku. Jak łatwo zatem policzyć, dzieje Bydgoszczy to blisko 1000 lat.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy posiada w swoich zbiorach wiele artefaktów, związanych z historią miasta. Stąd też pojawił się pomysł na utworzenie Muzeum Historii Bydgoszczy. Instytucja ma zostać zlokalizowana w spichrzach nad Brdą, a więc w jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta.

- Spichrze nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy to jeden z elementów mojego programu przedstawionego w konkursie na dyrektora. W naszym muzeum znajduje się około 150 tysięcy artefaktów i wiele z nich jest związanych z historią miasta. Nie trzeba szukać ich daleko, bo są blisko. Chcemy je pokazywać - opowiada dr Anna Kornelia Jędrzejewska, nowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Już 17 stycznia w spichrzach zostanie uruchomiona wystawa „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”. Jest to swego rodzaju pierwszy krok w kierunku utworzenia muzeum. Elementami ekspozycji będą zachodnia pierzeja Starego Rynku, obiekty związane z katolicyzmem i judaizmem oraz ślady polskości i lokalnej tożsamości usuwane przez niemieckiego okupanta.

Godne uwagi muzea

Powstanie Muzeum Historii Bydgoszczy sprawi, że województwo zyska kolejną dużą jednostkę poświęconą dziejom regionu. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy od 2011 roku prowadzi Exploseum, które zostało ulokowane w dawnej fabryce DAG Fabrik Bromberg. To miejsce, w którym można zyskać sporą dawkę wiedzy na temat życia Alfreda Nobla, wynalazku dynamitu, fabryk DAG na świecie i w Bydgoszczy oraz na temat II Wojny Światowej.

W Toruniu od 2021 roku działa Muzeum Twierdzy Toruń. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu, który mieści się w dawnych Koszarach Bramy Chełmińskiej przy Wałach Generała Sikorskiego. Podczas zwiedzania odwiedzający mogą poznać koszary. W salach przygotowano wystawę, która za pomocą plansz, makiet, dioram i urządzeń multimedialnych przybliża zwiedzającym wielowiekową historię toruńskiej twierdzy. Zaprezentowane są tam czasy od XIX wieku do końca II wojny światowej.

Godnym uwagi miejscem jest Muzeum Toruńskiego Piernika przy Strumykowej 4. Instytucja została utworzona przy współpracy z Fabryką Cukierniczą „Kopernik”. Pofabryczny budynek firmy Gustava Weesego został zmodernizowany i przekształcony w ekspozycję pełną atrakcji. Działa tam piec piernikowy. Muzeum Toruńskiego Piernika to zabytkowe eksponaty oraz ekspozycje pokazujące historię.