Dopłaty do rowerów elektrycznych. Można uzyskać nawet 5 tys. złotych dofinansowania od państwa

Region Raport
Biznes Ludzie
Młody człowiek na rowerze elektrycznym
Fot. 123rf

Hulajnogi oraz rowery elektryczne z każdym rokiem w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Niedawno ruszyły konsultacje w sprawie rządowego projektu programu "Mój rower elektryczny" Dotacje na zakup e-roweru wyniosą nie więcej niż 5 tys. złotych. Program przewidziany jest na lata 2025-2029. 

 

Wyniki ankiety "Barometru Warszawskiego" z ubiegłego roku w Warszawie jasno wskazują, że aż 10 proc. mieszkańców wybiera elektromobilność jako swój podstawowy środek transportu. Ponadto przychody z wypożyczania rowerów i hulajnóg elektrycznych również wzrastają. W 2019 r. było to 72 mln euro a w 2023 r. już  193 mln euro. To wzrost o 300 procent. Jednak pojazdy tego typu można również kupić. Według szacunków, globalny rynek tego typu urządzeń wart jest 94 mld dol., a prognozy sugerują, że przez następne 6 lat wzrośnie do 389 mld dol.
 

Do 5 tys. złotych dofinansowania

Z dotacji mogą skorzystać m.in. osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w obszarach takich jak:
 

  • transport drogowy towarów, 
     
  • działalność pocztowa i kurierska, 
     
  • wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego. 

Celem programu jest m.in. obniżenie paliw emisyjnych w transporcie. Jak wynika z założeń projektu jego budżet na lata 2025-2029 wyniesie aż 300 mln złotych, a finansowanie będzie bezzwrotne.

Na nowy rower będzie można otrzymać do 50 proc. kosztu zakupu, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Osoby chcące zaopatrzyć się w rowery transportowe typu cargo oraz wózki elektryczne również mogą wziąć udział w programie. W tym przypadku maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 9 tys. zł. 

Koszty kwalifikowane w ramach programu obejmują zakup nowego roweru elektrycznego lub wózka elektrycznego. VAT jest kwalifikowany wyłącznie, gdy pojazd nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych tym podatkiem. Dofinansowanie wypłacane jest w formie refundacji po zakupie pojazdu

Program nie obejmuje rowerów sfinansowanych z leasingu. Ponadto wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu, przy czym zakup każdego z nich traktowany jest jako osobne przedsięwzięcie.


"Mój rower elektryczny". Gdzie składać wnioski?

Pierwsze nabory mają rozpocząć się w przyszłym roku jak tylko nowy program wystartuje. Potrwają do wyczerpania środków. Więcej na temat samego programu można będzie uzyskać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konsultacje dotyczące samego projektu potrwają do 18 lipca. Wszelkie uwagi dotyczące programu można przesyłać na adres: mojrowerelektryczny@nfosigw.gov.pl, wpisując w tytule wiadomości „Konsultacje społeczne 'Mój rower elektryczny'”.

Formularz konsultacji oraz dokument ze szczegółowymi informacjami o projekcie "Mój rower elektryczny" można znaleźć na stronie Funduszu Modernizacyjnego. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: