Proxi Cloud - firma monitorująca ruch w sieciach handlowych - opublikowała wyniki badań w sklepach spożywczych. Pozwoliło to przygotować raport pokazujący w jakich sklepach Polacy robili najczęściej zakupy w 2024 roku i jak to się zmieniło w porównaniu do roku poprzedniego.
Wykorzystane w raporcie dane zostały zgromadzone poprzez sieć aplikacji mobilnych wykorzystujących technologię opartą o geofencing, czyli metodę identyfikacji wejść i wyjść z wyznaczonych stref, która wykorzystuje lokalizację urządzeń mobilnych. Proxi Cloud zbadało zachowania użytkowników odwiedzających dyskonty spożywcze, supermarkety, hipermarkety oraz sklepy typu convenience. Wielkość próby wyniosła 1.369.839 unikalnych użytkowników, a zbadano ruch w 38.215 placówkach.
Coraz popularniejsze sklepy convenience
O ile potrafimy, nawet intuicyjnie, rozróżnić dyskonty, supermarkety i hipermarkety, to należy wytłumaczyć, czym są sklepy convenience. To niewielkie sklepy, które oferują podstawowe produkty codziennego użytku - żywność, napoje, środki czystości, gazety czy drobne artykuły gospodarstwa domowego. Są dogodnie zlokalizowane na osiedlach mieszkaniowych, w miejscach o dużym natężeniu ruchu czy na stacjach benzynowych. Mają długie godziny otwarcia i często są całodobowe. Przykładem są Żabka, ABC czy Groszek.
2024 w porównaniu do 2023 był rokiem sklepów typu convenience. Odnotowano wzrost liczby wizyt o 14,2 proc. Także hipermarkety zanotowały wzrost o 7,06 proc. Spadek liczby wizyt miał miejsce w dyskontach (-1,83 proc.) i supermarketach (-5,61 proc.). W sklepach convenience wzrosła także miesięczna częstotliwość wizyt z 9 w 2023 roku do 10 w 2024 roku.
Wzrost liczby wizyt w sklepach convenience nie przekłada się na średni czas wizyty, który wynosi tam nieco powyżej 4 minut. Tymczasem w supermarketach spędzamy 11 minut, dyskontach 14 oraz 21 minut w hipermarketach. Liderem łącznego czasu spędzanego na wizytach w sklepach pozostają dyskonty. Miesięcznie przeciętny klient spędził tam prawie 2 godziny na zakupach.
Co kieruje naszym wyborem?
W wyborze sklepu stawiamy głównie na wygodę i plany zakupowe. Oferta sklepów typu convenience jest dostosowana do szybkich uzupełniających zakupów blisko domu lub pracy, co pozwala klientom zaoszczędzić czas i zaspokoić bieżące potrzeby. Ważnym elementem jest asortyment typu food to go, czyli gorąca kawa, hot dogi, kanapki czy sałatki, które można spożyć bezpośrednio po wyjściu ze sklepu. Lepsze wyniki czasu trwania zakupów hipermarketów, supermarketów i dyskontów pokazują, że duże i rzadsze zakupy robimy właśnie tam, a mniejsze, na bieżące potrzeby w przysłowiowych Żabkach.