Coraz bliżej zmian w rencie wdowie. Oto najważniejsze zapisy nowelizacji ustawy o świadczeniu

Region Raport
Styl Życia
Senior w domu
Fot. 123rf

W ubiegłym tygodniu Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie poparła obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Pierwsze wypłaty nowego świadczenia mają nastąpić jeszcze w tym roku.

 

Świadczenie zwane rentą wdowią jest w zasadzie rentą rodzinną i przysługuje wdowie lub wdowcowi po zmarłym współmałżonku. Aktualnie, aby otrzymać dodatkowe pieniądze należy spełnić kilka warunków. By móc ubiegać się o świadczenie, należy:

  • przekroczyć wiek co najmniej 50 lat lub w ciągu 5 lat od śmierci małżonka zyskać status osoby niezdolnej do pracy,wychowywać dziecko uprawnione do renty rodzinnej,mieć pod opieką dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji.
        
  • obecnie renta rodzinna dla wdowy lub wdowca to możliwość uzyskania 85 proc. świadczenia po zmarłym małżonku, jednak wówczas rezygnujemy z własnego. Aby wspomóc samotnie żyjących seniorów, nowe przepisy mają rozszerzyć rentę wdowią. Zakłada się wprowadzenie dwóch opcji, z których będzie mógł skorzystać beneficjent,
     
  • zachowanie 100 proc. swojego świadczenia i 50 proc. świadczenia po zmarłym małżonku,zachowanie 50 proc. swojego świadczenia i 100 proc. świadczenia po zmarłym małżonku.
     

Renta wdowia. Jakie zmiany?

Po zmianach nowe przepisy mają być korzystniejsze, szczególnie dla kobiet, które często otrzymują niższe emerytury od mężczyzn. Przepisy, które wejdą w życie dają dwie możliwości:

  • pierwsza: wdowiec lub wdowa mogą zwiększyć swoje obecne świadczenie o 50 proc. świadczenia po zmarłym współmałżonku,
     
  • druga: żyjący małżonek może wybrać pełną rentę rodzinną (świadczenie osoby zmarłej), zachowując jedynie 50 proc. swojego świadczenia.

Co istotne kwota pobieranych świadczeń nie będzie mogła jednak być wyższa niż trzykrotność wartości przeciętnej emerytury w Polsce. Nowe przepisy będą korzystniejsze dla kobiet pobierających niższe emerytury od mężczyzn. Wedle szacunków na nowych przepisach zyska około 1,5 miliona kobiet.

Wprowadzenie nowych przepisów jest planowane na ten rok, choć dokładny termin zależy od tempa prac parlamentarnych.

Innymi kryteriami, które zawarto w przepisach o nowej rencie wdowiej jest m.in.:

  •    ukończenie co najmniej 50 roku życia,
     
  •    niezdolność do pracy w ciągu 5 lat od zgonu współmałżonka,
     
  •    lub wychowywanie co najmniej jednego dziecka z prawem do renty rodzinnej,
     
  •    lub udzielanie opieki dziecku bez zdolności do samodzielnego funkcjonowania.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: