Bydgoszcz miastem balansujących rzeźb. Do przechodzącego przez rzekę dołączą na stałe wioślarz i skoczek do wody

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
balansująca rzeźba przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy
Fot. Pixabay

Jerzy Kędziora jest autorem rzeźby przechodzącego przez rzekę, która stała się symbolem Bydgoszczy. Miasto chce, by dołączyły do niej kolejne eksponaty jego autorstwa na Wyspie Młyńskiej i w śródmieściu. Bydgoszcz dzięki temu zyska na stałe nowe atrakcje turystyczne.

balansująca rzeźba

1 maja 2004 roku w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przy moście im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego pojawiła się rzeźba przedstawiająca mężczyznę przechodzący przez rzekę po linie. Szybko stał się jednym z symboli i obowiązkowym punktem dla turystów do robienia zdjęć. 20 lat później, czyli w kwietniu 2024 r., w ramach wystawy "Uniesienie" na Wyspie Młyńskiej zawisły kolejne balansujące figury. Organizatorem tego wydarzenia były Młyny Rothera. Grupa 10 rzeźb wzbudziła ogromne zainteresowanie, jednak zawieszone w powietrzu wielkoformatowe dzieła zostały zdemontowane w październiku, gdy zakończyła się ta czasowa ekspozycja.

Miasto postanowiliśmy, że kilka z nich w przestrzeni miasta pozostanie - poinformowała zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. - Wiemy, że prywatne podmioty są zainteresowane zakupem rzeźb, możliwe zatem, że kolekcja balansujących obiektów będzie większa. Jesteśmy na etapie rozmów i uzgodnień.

balansująca rzeźba

Jak informuje portal miejski Bydgoszcz.pl., według wstępnych ustaleń na Wyspie już wiosną przyszłego roku zlokalizowane będą rzeźby "Na mecie" oraz "Na głęboką wodę" znajdujące się nad Młynówką, przedstawiające wioślarza oraz skoczka do wody. Na Placu Praw Kobiet ma pojawić się postać kobiety. Opiekę nad obiektami obejmie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, mające już w swoich zbiorach rzeźby plenerowe.

Jerzy „JotKa” Kędziora to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich rzeźbiarzy. Uznanie przyniósł mu przede wszystkim cykl prac "Balansujące" prezentowany na wystawach na całym świecie. Poza Bydgoszczą jego rzeźby na stałe wpisały się w przestrzeń publiczną wielu miast w kraju: Częstochowy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Cztery lata temu w województwie kujawsko-pomorskim scenografią do jego balansujących rzeźb była toruńska starówka.