Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa zakończyła czynności sprawdzające u podatników. Okazuje się, że tym razem wyliczenia funkcjonariuszy skarbowych są wyższe niż w 2023 r. Według danych resortu z blisko 2,4 mln czynności w 2024 r., ustalono podatnikom łącznie 8,6 miliarda złotych podatku do dopłaty. To ponad miliard złotych więcej niż dwa lata temu.
Według argumentacji resortu tzw. czynności sprawdzające, które przeprowadza KAS, są najszybszym i najmniej sformalizowanym sposobem działań funkcjonariuszy skarbowych.
- Sprawy zostały więc załatwione bez uruchamiania kosztownej procedury kontroli celno-skarbowej. Podjęto jedynie działania wyjaśniające z podatnikiem wątpliwości skutkujące koniecznością złożenia korekty - poinformował wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Zbigniew Stawicki w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8255.
W 2024 r. KAS zakończyła 2 393 739 czynności sprawdzających. Przełożyło się to na kwotę ustaleń wynoszących 8 mld 612 mln zł. W 2023 r. przeprowadzono 2 282 874 czynności sprawdzających, z łączną kwotą ustaleń w wysokości 7 mld 586 mln zł.
Łatwiej o nadużycia
Jak ostrzegają jednak eksperci - w tego typu kontrolach łatwiej o nadużycia, ponieważ czynności kontrolne nie mają ograniczeń. Z drugiej strony - jak tłumaczy Jakub Warnieło, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych MDDP na portalu prawo.pl - czynności mają też pozytywny wydźwięk - trwają krótko i nie są tak uciążliwe dla podatników.
- Kij ma jednak dwa końce. Brak sformalizowanych procedur prowadzenia czynności sprawdzających może prowadzić do nadużyć ze strony organów podatkowych. W przepisach nie ma określonych ograniczeń związanych z czasem ich trwania. Może zdarzyć się zatem tak, że wobec jednego podatnika takie czynności będę prowadzone kilkukrotnie w ciągu roku. To może mocno utrudniać funkcjonowanie firmy. W przepisach nie ma również określonych terminów na przygotowanie odpowiedzi lub przesłanie dokumentów przez podatnika. Zdarzają się też telefoniczne „naciski” ze strony urzędników do skorygowania deklaracji. Warto byłby pomyśleć o wprowadzeniu przepisów, które będą jasno regulowały uprawnienia podatników w ramach tych czynności - mówi Jakub Warnieło.
Z kolei dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w Kancelarii Zimny Matarewicz ostrzega przed nadużywaniem tych procedur.
- Nie napawają optymizmem informacje o coraz większej liczbie czynności sprawdzających u podatników i coraz większej kwocie ustaleń w ramach nich dokonywanych. Czynności sprawdzające to najbardziej odformalizowana i nie zawierająca gwarancji procesowych procedura działania organu podatkowego. Praktyka pokazuje, że w obawie przed fiskusem, wystraszony podatnik przekazuje informacje i decyduje się na korekty, na które nie zdecydowałbym się, gdyby miał czas na konsultację z doradcą podatkowym. Szybkie załatwienie sprawy przez telefon, czy na e-mail, nie zawsze oznacza dobre i korzystne dla podatnika załatwienie sprawy - mówi prawnik w serwisie prawo.pl
Według niego czynności kontrolne powinny być ograniczone do prostej weryfikacji, np. w przypadku braku dokumentów, deklaracji, czy błędów rachunkowych, jednoznacznie wskazanych w art. 272 ordynacji podatkowej. Powołując się na ten przepis, czynności sprawdzające mogą być podejmowane przez organy podatkowe w celu:
- sprawdzenia terminowości składania deklaracji i wpłacania podatków,
- stwierdzanie formalnej poprawności deklaracji,
- ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami,
- weryfikacji poniesionych przez podatnika wydatków i uzyskanych przychodów - w zakresie niezbędnym do ujawnienia podstawy opodatkowania z tytułu przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych,
- weryfikacji danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej na podstawie ustawy akcyzowej,
- sprawdzenie spełnienia warunków uprawniających do opodatkowania CIT estońskim.
- 120 milionów złotych dla samorządów w regionie
- Sukces na ekranie. Z Inowrocławia w świat NASZ WYWIAD
- Podsumowano 32. Festiwal EnergaCamerimage
Źródło: prawo.pl