Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych w naszym województwie. Już 26 lipca dojdzie do wielkiego wydarzenia, którym będzie Bitwa o Golub.
Budowa zamku w Golubiu-Dobrzyniu rozpoczęła się na przełomie XIII i XIV wieku. Krzyżacy wznieśli go na wzgórzu tuż obok granicy. W XVII w. był on siedzibą królewny Anny Wazówny, która przekształciła go w renesansową rezydencję. Obecnie obiekt przyciąga turystów z całej Europy oraz turnieje rycerskie.
Bitwa o Golub
Bitwa o Golub rozpoczęła się 20 sierpnia 1422 roku. W trzy dni miasto było już splądrowane i zniszczone. Najdłużej Krzyżacy bronili się w zachowanej do dziś baszcie narożnej przy ulicy Brodnickiej. Zamek zdobyto 26 sierpnia. W trakcie szturmu śmierć poniósł komtur. Zamek został poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału artyleryjskiego wojsk Jagiełły.
- Piętnastu rycerzy z Zakonu zginęło, między nimi komtur Golubia, a czterdziestu najemników dostało się do niewoli. Najświętszy Sakrament zabrany z zamku nocą z ogromną czcią, przy zapalonych świecach i przeniesiony do namiotu prepozytura św. Floriana Zbigniewa z Oleśnicy, następnego dnia został przejęty przez celebransa. A w tym czasie, kiedy żołnierze atakowali gród, wieża miejska, która była silniejsza i wyższa od innych budowli, na rozkaz króla podkopana od fundamentów runęła do rzeki Drwęcy, powodując swym upadkiem bardzo wielki, przeraźliwy huk. Wypełniła ona swym ogromem jakby szańcem koryto rzeki Drwęcy i przez jakiś czas opóźniała stały odpływ wód wspomnianej rzeki […] - napisał Jan Długosz w „Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae”.
Konflikt w 1422 roku trwał od lipca i przeszedł do historii pod nazwą „Wojny golubskiej”, ponieważ najważniejszym sukcesem wojsk polskich było zdobycie miasta i zamku w Golubiu. 27 września 1422 roku nad jeziorem Mełno k. Radzynia Chełmińskiego został zawarty pokój pomiędzy obiema stronami konfliktu. Polska zyskała posiadłości kujawskie zakonu ze strategiczną miejscowością Nieszawa, jednak ponownie zrezygnowała z Pomorza Gdańskiego i ziemi chełmińskiej. Litwa otrzymała wieczystą rezygnację Zakonu ze Żmudzi oraz dostęp do Morza Bałtyckiego. Krzyżacy tym samym stracili połączenie między Prusami a Inflantami.
Wielka inscenizacja
Upamiętnianie Bitwy Golubskiej stało się w ostatnich latach swego rodzaju tradycją. Na 26 lipca zaplanowano inscenizację wydarzeń sprzed 603 lat. Z tej okazji 19 marca doszło do spotkania pomiędzy członkiem zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Markiem Wojtkowskim, a starostą golubsko-dobrzyńskim Jackiem Foksińskim oraz członkiem zarządu powiatu golubsko-dobrzyńskiego Romanem Tasarzem.
Oba samorządy wyraziły wolę współpracy przy obchodach rocznicy Bitwy Golubskiej i podpisały list intencyjny. Zaplanowane na 26 lipca wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Na tym nie koniec. Powiat Golubsko-Dobrzyński podpisał umowę z firmą APIS z Gniewu, która ma odpowiadać za całe przedsięwzięcie. Co jest planowane w ramach inscenizacji? - Zaangażujemy tutaj rycerzy pieszych, konnych, artylerię średniowieczną, dwórki, a więc i będzie coś dla oka, dla ciała, no i oczywiście całe teatrum będzie kończyło się dużym widowiskiem batalistycznym, Bitwą o Golub - opowiada prezes firmy APIS Jacek Ordowski.
Inscenizacje w kujawsko-pomorskim
Golub-Dobrzyń rok rocznie jest gospodarzem Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. Turniej zapoczątkowano w 1977 roku. W naszym regionie upamiętniania jest także Bitwa pod Płowcami z 27 września 1331 roku. Zmagania pomiędzy siłami polskimi a krzyżackimi zakończyły się wycofaniem wojsk polskich i powstrzymanie krzyżackiej ofensywy. Inscenizacje są organizowane od 2002 roku i zwykle ma to miejsce pod koniec sierpnia.
Tradycją stał się już organizowany w lipcu Jarmark Cysterski w Koronowie, który jest połączony z Inscenizacją Bitwy z Krzyżakami z 1410 roku. Nieco nowsze dzieje są wspominane w czerwcu w Łabiszynie, podczas Łabiszyńskich Spotkań z Historią. To wydarzenie, na które składa się cykl rekonstrukcji historycznych przypominających wybrane epizody z okresu II wojny światowej.
Na mapie miejsc, w których organizowane są inscenizacje historyczne znajdziemy także Chełmno. Organizowany jest tam turniej rycerski o Złotą Jaszczurkę. Do elementów programu wydarzenia należą potyczki w takich konkurencjach jak łuk, walki na miecze, miecz długi, turniej bojowy, bieg rycerski i inscenizacja bitwy. Tradycja organizacji tego turnieju sięga 1999 roku.
- Ile za wynajem obiektów przez kluby sportowe w regionie?
- Rowerowa Stolica Polski. Ruszają pierwsze treningi
- Do Ciechocinka promocyjnie za złotówkę!