Bezpieczeństwo nad wodą w kujawsko-pomorskim. Przygotowania do sezonu w pełni

Region Raport
Biznes Ludzie
Służby strzegące bezpieczeństwa nad jeziorem
Fot. KPP Świecie

Wielkimi krokami nadchodzi lato. Już od pierwszego weekendu wakacji w naszym regionie otwarte będą kąpieliska nad akwenami wodnymi. Dlatego Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Policja w pełni przygotowują się do sezonu letniego.

 

Trwają kontrole

Policjanci z naszego regionu wspólnie ze strażakami kontrolują kąpieliska i miejsca znajdujące się w pobliżu akcentów wodnych. Tak jest na przykład w Świeciu i okolicach. Rola mundurowych służy nie tylko obserwacji sytuacji nad wodą, ale także zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom. To też swego rodzaju „straszak” na złodziei.

Obecność funkcjonariuszy ma za zadanie również oddziaływanie prewencyjne. Zdarza się, że nie wszyscy przychodzą na plaże z zamysłem kąpieli wodnych czy słonecznych. Policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami, którzy wykorzystując nieuwagę czy roztargnienie kąpiących się ludzi, dokonują kradzieży pozostawionych  przez nich rzeczy. Obecność funkcjonariuszy ma ostudzić zapał potencjalnych złodziei - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

Policjanci wielokrotnie wykazywali się bohaterską postawą, ratując osoby tonące. Ostatnim przykładem jest sytuacja z 17 kwietnia, kiedy to st. asp. Łukasz Grabowski na Wiśle w Toruniu uratował życie nastolatki. Funkcjonariusze pracujący w oddziałach prewencji są specjalnie szkoleni z ratownictwa oraz ratownictwa wodnego.

 

Czytaj także: 

 

Jeśli chodzi o ratownictwo wodne stricte, na co dzień zajmują się tym nasi policjanci z ogniwa wodnego. Policjanci z prewencji przechodzą cykle szkoleń związanych z ratownictwem. Działania podejmowane przez policjantów na wodzie są na tyle specyficzne, że czynności podejmowane muszą się wiązać z uprawnieniami nabytymi do działań na wodzie. Mamy ich ograniczoną ilość, ale pracują w prewencji i wydziale ruchu drogowego - mówił nam Komendant Miejski Policji w Toruniu podinspektor Mariusz Gaik.

 

WOPR został doposażony

Osiem jednostek WOPR-u z regionu: Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Toruniu, Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Bydgoszczy, Włocławskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Nadgoplańskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kruszwicy, Lipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Pałuckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Żninie, Wdeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Tleniu oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Chełmnie zostało doposażone w nowoczesny sprzęt przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Do jednostek WOPR trafią m.in. skutery podwodne, drony z kamerami termowizyjnymi, sonary, sanie ratownicze, skafandry, plecaki medyczne, radiotelefony, łodzie i defibrylatory. Przekazany sprzęt pozwoli poprawić bezpieczeństwo w miejscach o cennych walorach przyrodniczych, a także chronić mieszkańców na terenach zalewowych. Bezpieczniej będą się też mogli poczuć miłośnicy spotów wodnych i amatorzy kąpieli w kujawsko-pomorskich akwenach.

Wartość projektu, którego liderem jest WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego,  wynosi 1,1 mln zł, dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 prawie milion złotych.

 

Jak dbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Jadąc nad wodę, nie tylko trzeba pamiętać o zachowaniu zasad. Warto także zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek, która jest dołączona do systemu powiadomienia o zgłoszeniu wypadku. Za pomocą programu można wezwać pomoc oraz wysłać swoją lokalizację z dokładnością do 3 metrów. Jedną z funkcji aplikacji jest książeczka zdrowia, która przekazuje ratownikom ważne informacje o naszym stanie zdrowia.

Ratownicy w aplikacji widzą lokalizację użytkownika, dane o stanie baterii oraz mogą zadzwonić lub wysłać SMS-a.

W sytuacjach zagrożenia nad wodą powinniśmy dzwonić na numery: 112, 601 100 100 i 984. 

Czytaj także: