Jak będzie ulica Bydgoska w stolicy? Miejmy nadzieję, że urokliwa, na razie wiadomo, że ma być przedłużeniem ulicy Olsztyńskiej na Białołęce. To proponuje warszawska Komisja Nazewnictwa. Chce się napisać wreszcie, bo batalia o ulicę Bydgoska trwała całe lata. A jak wygląda sytuacja z ulicami związanymi z kujawsko-pomorskimi miastami w innych aglomeracjach?
O warszawskich decyzjach poinformował nas radny sejmiku województwa, Jarosław Wenderlich, od 5 lat kierujący w sprawie ulicy Bydgoskiej pisma do warszawskiego prezydenta. W grudniu otrzymał wreszcie satysfakcjonującą odpowiedź na swoją petycję. Dodajmy, że nadawanie nazw ulicom i innym obiektom w Warszawie należy do kompetencji Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a rada podejmuje uchwałę w sprawie nadania nazwy po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury (nazwa opiniowana jest przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, właściwą komisję rady miasta oraz właściwą radę dzielnicy).
- Na posiedzeniu 13.11.2024 r. Zespół Nazewnictwa Miejskiego zaproponował nadanie nazwy ulica Bydgoska nowej drodze, biegnącej na przedłużeniu ulicy Olsztyńskiej w kierunku zachodnim w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy „jako nawiązującą do pobliskich ulic od nazw polskich miast. Będzie to nazwa adresowa, a w rejonie powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa, co gwarantuje, że nazwa będzie faktycznie używana na co dzień”. - napisał w odpowiedzi na petycję bydgoskiego radnego Paweł Piechna, zastępca dyrektora Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy.
Sprawdziliśmy, jak w innych aglomeracjach wygląda sprawa ulic „naszych” czterech prezydenckich miast.
- Warszawa
W stolicy wyjątkową rangę ma oczywiście Trasa Toruńska (budowana w ciągu dawnej ulicy Toruńskiej) – to bowiem trasa szybkiego ruchu, fragment ekspresowej obwodnicy Warszawy i drogi S8. Codziennie jeżdżą nia tysiące ludzi. Niestety nie ma w stolicy ani ulicy Grudziądzkiej, ani Włocławskiej.
- Poznań
Stolica Wielkopolski ma pełen pakiet nazw ulic z naszego regionu. Mamy tu ulicę Bydgoską (Śródka), Toruńską (Osiedle Warszawskie), Włocławską (Osiedle Warszawskie) oraz Grudziądzką (Krzyżowniki – Smochowice).
- Gdańsk
W największym ośrodku Trójmiasta też jest bardzo kujawsko-pomorsko, ale pełnego pakietu nie mamy. Jest Bydgoska (Przymorze), Toruńska (Śródmieście – na Toruńskiej mieści się m.in. Muzeum Narodowe), Grudziądzka (Zaspa). Brakuje tylko Włocławskiej.
- Kraków
W dawnej stolicy Polski mamy jedynie ulice Bydgoską (Nowa Wieś) i Toruńską (Czarna Wieś).
- Wrocław
Z kolei stolica Dolnego Śląska ma ulice Toruńską , Bydgoską i Grudziądzką - leżące całkiem blisko siebie (Karłowice),
- A kujawsko-pomorskie?
A jak sami dbamy o ulice sąsiadnich miast?
W Grudziądzu mamy Bydgoską i Toruńską, ale brakuje Włocławskiej. We Włocławku jest... tylko ulica Toruńska (jedna z najważniejszych arterii miasta). W Toruniu jest i Bydgoska (do tego szosa i ulica), Grudziądzka i Włocławska – a wszystkie to bardzo ważne miejskie arterie. W Bydgoszczy jest Toruńska i Grudziądzka – brakuje tylko Włocławskiej.
Na zdjęciu - ulica Toruńska w Bydgoszczy