Mijają 44 lata od czasu wybuchu strajku chłopskiej Solidarności w Bydgoszczy. Właśnie wtedy rozpoczął się Bydgoski Marzec, czyli strajk okupacyjny w siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Porozumienie gwarantujące rejestrację rolniczej Solidarności zawarto 17 kwietnia 1981 roku, a 12 maja dokonano formalnej rejestracji NSZZ RI Solidarność”.
Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się dziś (19.03) przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, a później w samym budynku. Wśród zgromadzonych nie mogło zabraknąć m.in. wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego, wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla oraz wiceprezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza.
- W 44. rocznicę tamtych pamiętnych chwil, które są częścią naszej bydgoskiej drogi do wolności i jednocześnie symbolem walki o suwerenną Polskę, pragniemy oddać należne miejsce w historii jej uczestnikom. Zapisana przez nich karta jest ważną lekcją potwierdzającą wartość wspólnoty i samorządności. Niech pamięć o Bydgoskim Marcu 1981 będzie dla nas zawsze źródłem dumy i motywacją do dalszych działań na rzecz dobra naszego miasta i kraju - mówił Mirosław Kozłowicz.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć też świadków wydarzeń sprzed lat. Upamiętnić te ważne chwile w powojennej historii Polski, przybyli m.in. Antoni Tokarczuk, Mariusz Łabędowicz oraz Jan Rulewski. To właśnie ostatni z bohaterów walki z komunizmem otrzymał medal "Pro Patria". Przypomnijmy, że jest to odznaczenie dla osób, które w szczególny sposób zasłużyły się w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.