2 tysiące osób w Kujawsko-Pomorskiem korzysta obecnie z regionalnego programu teleopieki domowej. Dzięki nowemu programowi ich liczba się podwoi

Puls Dnia
Styl Życia
bransoletka życia
Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

87 samorządów, UMK, Wojewódzka Stacja Pogotowania Ratunkowego i inowrocławska fundacja Ekspert-Kujawy są partnerami samorządu województwa w kontynuacji regionalnego programu teleopieki domowej.

 

Najbardziej znaną formą wsparcia senioralnego jest działający od 2019 roku opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej. Tworzą go monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy, czyli tzw. bransoletki życia oraz centrum operacyjne. Realizowany przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej system teleopieki domowej znalazł się wśród 43 najlepszych projektów z całej Europy. Z systemu już korzysta 2 tysiące osób, nabór nowych uczestników wkrótce. 

- Ten rodzaj pomocy seniorom, a także innym osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jest właściwy i oczekiwany – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Teleopieka domowa, nasze „bransoletki życia”, to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność. Po rozeznaniu sytuacji przez uczestniczące w przedsięwzięciu samorządu lokalne zakładamy objęcie systemem 3,5 osób. 

Uzupełnieniem są koordynowana przez Fundację Ekspert-Kujawy pomoc sąsiedzka i przygotowywana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika opieka telemedyczna. Pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy to organizacja usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Jest to wsparcie dla osób samotnych i niesamodzielnych w robieniu zakupów podstawowych artykułów, przygotowywaniu posiłków, pomocy przy pracach porządkowych w gospodarstwie domowym, pomocy w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, towarzyszenia na spacerach, odwiedzin w szpitalu, wspólnego czytania książek, gazet czy wspólnych rozmów.

W pierwszym półroczu 2024 obsługujące system centrum telemedyczne odebrało od podopiecznych 3 tysiące wezwań o pomoc. W większości przypadków wystarczyła rozmowa z dyżurnym ratownikiem, ale w 73 przypadkach niezbędna okazała się porada lekarska, a w 40 trzeba było wezwać służby ratunkowe. 

Wart 33 mln złotych projekt finansowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

Więcej na temat polityki senioralnej w regionie przeczytacie TUTAJ.

 

W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.


CZYTAJ WIĘCEJ: