10. edycja Festiwalu Przeźrocza dobiegła końca. Kto tym razem zdobył laury? Nagrodę specjalną odebrała aktorka Katarzyna Figura

Puls Dnia
Biznes Ludzie
#
Fot. Festiwal Przeźrocza

Całym ubiegły tydzień (24-31.08) stał pod znakiem Festiwalu Filmowego Przeźrocza. 10. edycja wydarzenia jak zawsze skupiła wielu twórców i miłośników kina tradycyjnego oraz nowoczesnej formy obrazu. Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za „Klasykę gatunku” otrzymała jedna z czołowych i wybitnych polskich aktorek - Katarzyna Figura. 

 

Jak można wyczytać na stronie Festiwalu Przeźrocza: "Chcemy patrzeć inaczej, łączyć ze sobą różne dziedziny sztuki, wciągać widzów w interdyscyplinarny świat festiwalu i ciągle odkrywać filmowych rewolucjonistów" - tłumaczą ideę powstania wydarzenia organizatorzy.

 

Spotkania z reżyserami i pokazy

Festiwal odbywa się głównie na terenie Bydgoszczy, ale pierwszy dzień imprezy zorganizowano w Żninie. Właśnie tam uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniu z Klaudiuszem Chrostowskim - reżyserem filmu "PODRÓŻ DO WNĘTRZA – „Ultima Thule". 

 

 Środa (28.08) upłynęła kinomaniakom w kawiarni Landschaft przy okazji pokazu filmu Ridleya Scotta "Thelma i Louise". Projekcja odbyła się w nieoczekiwanej perspektywie - otóż uczestnicy oglądali seans wyświetlany na suficie. 

 

Jury ogłosiło werdykt

 Z okazji dekady trwania Festiwalu Przeźrocza zorganizowano również specjalną wystawę, zatytułowaną "Przeźrocza – 10 lat". Wydarzenie filmowe to jednak przede wszystkim "BŁYSK OKA" - konkurs na najciekawsze produkcje filmowe prezentowane w ramach festiwalu. Tym razem jury w składzie filmoznawczyni Diana Dąbrowska, Marcin Sauter oraz Kobas Laksa przyznało nagrody w następujących kategoriach:

  • GRAND PRIX:  „Moja siostra” reż. Mariusz Rusiński

Za niezwykle dojrzałe i do bólu szczere studium o rodzinie i bratersko-siostrzanej miłości. Dokument Mariusza Rusińskiego przemienia się na naszych oczach w uniwersalną opowieść o poszukiwaniu siebie i własnej życiowej drogi, nawet wtedy, kiedy wszystko wydaje się już stracone.

  • Nagroda za montaż: „Grandmamauntsistercat” reż. Zuza Banasińska

Montaż: Zuza Banasińska

Za zaproszenie nas do szalonej, psychodelicznej audiowizualnej podróży, która ze sprytem wymyka się wszelkim przyzwyczajeniom i kliszom. Za „film-kalambur”, którego znaczenia i symbole pojmujemy przede wszystkim intuicyjnie. Banasińska udowadnia jak bardzo „archiwalna przeszłość” wciąż wpływa na kształt świata, w którym przyszło nam dziś żyć.

  • Wyróżnienie za montaż: „Faustyna” reż. Natalia Dutkiewicz

Montaż: Aleksandra Folczak

Za skonstruowanie intrygującej opowieści, w której mierzymy się z tajemniczym, podwójnym życiem tytułowej bohaterki. Za ten rodzaj konceptualnej obserwacji, w której granice teatru, performance’u i życia codziennego mocno się zacierają, tworząc unikatowy wizualny amalgamat. Ostatecznie fikcja staje się tutaj cennym wsparciem dla poszukującej sensów rzeczywistości.

  • Nagroda za zdjęcia: „Igła” reż. Joseph Gross

Zdjęcia: Konrad Wróblewski

Za punkową energię i kamerę całkowicie zatopioną w prawdzie. Za jej bezkompromisową nieobecność. Za prawdę patrzenia i możliwość całkowitego wejście w świat, którego nie znamy.

Wyróżnienie za zdjęcia: „Garstka ziemi”  reż. Izabela Zubrycka

Zdjęcia: Stefan Żółtowski

Za udaną próbę zbudowania osobnego i oryginalnego świata. Za siłę metafory i wiarę, że poszukiwanie własnego, wizualnego języka wciąż ma sens. Za poezję w obrazie i odwagę układania rzeczywistości po swojemu.

  • Nagrodę publiczności otrzymał Jan Ziewiecki za film „Mamo”

     

"Żurek" i nagroda marszałka

Jednym z klasyków polskiego kina był prezentowany na festiwalu film "Żurek" w reżyserii Ryszarda Brylskiego. Ekranizacja na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk powstała w 2003 roku. W rolę Haliny wcieliła się w nim wybitna polska aktorka - Katarzyna Figura. I to właśnie ona otrzymała z rąk wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego specjalną nagrodę Marszałka Województwa za „Klasykę gatunku”.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: