Widmo fali zakażeń nad Polską. Czeka nas nowy Covid? Eksperci alarmują przed SARS-CoV-2

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Pięć lat od wybuchu pandemii, jeszcze w kwietniu do Polski może przybyć kolejna mutacja Omikronu. Chodzi tym razem o wariant LP.8.1, którego zidentyfikowano w ubiegłym roku, a teraz zaczyna rozprzestrzeniać się na kolejne państwa. Tę odmiana koronawirusa zakwalifikowano jako bardzo zaraźliwą. Oto lista objawów, które powinny zaniepokoić!

 

Według serwisu medicinetoday.com wariant LP.8.1 ma mutacje w sześciu miejscach w białku kolca, tym samym jego zdolność rozprzestrzeniania się jest znacznie większa w porównaniu z innymi wirusami. W USA odpowiada już za 55 proc. przypadków a w Wielkiej Brytanii - za co najmniej 60 proc. Zgodnie z raportami Państwowego Zakładu Higieny w skali dwóch tygodni dostrzegalny jest przyrost na poziomie ok. 2,2-2,3 tys. przypadków, co oznacza, że wirus nadal krąży. Od początku roku do końca marca zarejestrowano 17 753 zakażenia. Lekarze ostrzegają jednak, że nowa fala może nadejść niespodziewanie. 

W rozmowie z Wirtualną Polską abcZdrowie Bożena Janicka, lekarka rodzinna, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia mówi: - Pod koniec marca miałam serię zachorowań na COVID-19, zdarzało się nawet kilka przypadków dziennie. Teraz to się trochę wyciszyło, ale mnie to wcale nie uspokaja, może to być cisza przed burzą.

Jak z kolei dodaje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych SARS-CoV-2 jest nieprzewidywalny, a wyszczepienie w Polsce jest na niezbyt wysokim poziomie.  - Z obserwacji sytuacji epidemiologicznej w innych krajach, w których nowy wariant SARS-CoV-2 zaczyna dominować, nie widzimy na razie, że wzrost zakażeń przekładał się na istotny wzrost hospitalizacji. Na razie nie ma więc podstaw, by przypuszczać, że jest on groźniejszy i wywołuje cięższą chorobę, niż warianty, które wcześniej dominowały - dodaje w rozmowie z WP  abcZdrowie  Robert Flisiak.

 

Koniec pandemii, koniec raportów

Od marca nie ma już dostępnych danych z raportów covidowych, publikowanych dotychczas na Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Jak informują eksperci - zbieranie danych to istotna kwestia, aby podejmować jakiekolwiek działania w zakresie ochrony zdrowia.  

-  W zakaźnictwie musimy być czujni i przygotowani do ataku również nowych wersji wirusów - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecka konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jak poinformował redakcję kujawy-pomorze.info rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy: - Na ten moment nie odnotowaliśmy w naszym województwie nowego wariantu SARS-CoV-2 LP.8.1 - mówił Łukasz Betański

Na co jednak należy zwrócić baczną uwagę przy zakażeniu nową odmianą COVID? Przede wszystkim na uczucie duszności. Wirus daje jednak szereg innych symptomów:

  •    kaszel,
     
  •    katar,
     
  •    gorączka,
     
  •    dreszcze,
     
  •    ból gardła,
     
  •    bóle mięśni,
     
  •    silne zmęczenie, rozbicie.

W aptekach od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w 2019 r. można kupić test wykrywający patogen. Jednak samo jego wykonanie, niekoniecznie musi dać pozytywny rezultat. Dlatego czasami, jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie wirusem, warto przeczekać ten kryzysowy moment w domu. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: