Pensje rosły wolniej niż rok temu, a wszystkie wskaźniki poszły w dół. Jedynie ceny towarów i usług wzrosły. GUS podsumował sytuację społeczno-gospodarczą województwa kujawsko-pomorskiego na początku roku

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Autor
Pensje rosły wolniej niż rok temu, a wszystkie wskaźniki poszły w dół. Jedynie ceny towarów i usług wzrosły. GUS podsumował sytuację społeczno-gospodarczą województwa kujawsko-pomorskiego na początku roku
Fot. 123rf

Pensje rosły wolniej niż rok temu, a praktycznie wszystkie wskaźniki poszły w dół. Jedynie ceny towarów i usług wzrosły. Główny Urząd Statystyczny podsumował sytuację społeczno-gospodarczą województwa kujawsko-pomorskiego na początku roku.

  • W lutym 2025 r. spadło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego o 2,2 proc.

 

  • Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 7,7 proc. Wzrosła w skali roku o 0,1 proc., ale pozostała na niezmienionym poziomie w stosunku do stycznia 2025 r. Do urzędów pracy wpłynęło więcej ofert pracy niż w lutym 2024 r. i styczniu 2025 r.

  • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,1 proc. Rosło wolniej w ujęciu rocznym niż przed rokiem. W lutym 2024 r. był to wzrost o 14 proc.

 

  • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych od października do grudnia 2024 r. wzrosły w skali roku o 4,7 proc.

 

  • W województwie kujawsko-pomorskim w lutym 2025 r. na rynku produktów rolnych zwiększyły się w skali miesiąca i w skali roku ceny skupu pszenicy, żyta, żywca wołowego i drobiowego. Ceny skupu żywca wieprzowego i ziemniaków były wyższe w stosunku do stycznia 2025 r., ale niższe w stosunku do lutego 2024 r. Cena skupu mleka była niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale wyższa w odniesieniu do lutego poprzedniego roku.

 

  • Produkcja sprzedana przemysłu w lutym 2025 r. w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku zmalała o 1,7 proc. W skali roku odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej w podmiotach budowlanych aż o 29,6 proc. W lutym 2024 r. produkcja ta była o 36,8 proc. wyższa.

 

  • W lutym 2025 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania była mniejsza aż o 27,4 proc. niż w lutym 2024 r. W badanym miesiącu nie oddano do użytkowania mieszkań spółdzielczych, komunalnych, społecznych czynszowych ani zakładowych.

  • W lutym 2025 r. w odniesieniu do analogicznego miesiąca 2024 r. odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 13,7 proc. oraz wzrost sprzedaży hurtowej o 2,5 proc.

 

  • Wyniki finansowe brutto i netto przedsiębiorstw niefinansowych za okres styczeń–grudzień 2024 r. były niższe niż przed rokiem. Pogorszyły się w większości podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe.

 

  • Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych w okresie styczeń–grudzień 2024 r. były niższe niż przed rokiem o 15,5 proc. Liczba inwestycji rozpoczętych zwiększyła się w skali roku o 4 proc., a wartość kosztorysowa wzrosła 
    o 10,7 proc.

 

  • Według stanu na koniec lutego 2025 r. w rejestrze REGON wpisanych było 230,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 2,2 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,1 tys. podmiotów więcej niż w styczniu 2025 r.

 

Źródło danych GUS.