W całym kraju odnotowano już 123 ogniska afrykańskiego pomoru świń. Co najważniejsze zagrożenie w dniach 10-16 lutego wystąpiło także w województwie kujawsko-pomorskim. Które obszary są szczególnie narażone na zakażenie?
Afrykański pomór świń to choroba dziesiątkująca trzodę chlewną w Polsce. Wirus potrafi przetrwać niemal każde warunki: wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie oraz wysychanie. Dodajmy, że od początku roku w całej Polsce odnotowano łącznie 522 ogniska ASF dzików. Pomór miał miejsce w 11 województwach.
ASF na Kujawach i Pomorzu
Najnowsze informacje Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczące zagrożenia afrykańskim pomorem świń w województwie kujawsko pomorskim dotyczą następujących obszarów:
- powiatu chełmińskiego (gminy Chełmno, Kijewo Królewskie, Papowo Biskupie i Stolno),
- powiatu grudziądzkiego (gminy Grudziądz, Łasin, Rogóźno i Świecie n. Osą),
- powiatu świeckiego (gmina Nowe).
Do zakażenia ASF dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Jak informuje GIW, wirus rozprzestrzenia się także za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (np. gryzonie, koty i psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
Przypomnijmy, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.
- Chełmno: miasto zakochanych i coraz lepszych połączeń
- Feryjne szaleństwo nie dla każdego RAPORT
- Napięcie na Poczcie Polskiej. Co oznacza zapowiedziany "protest czynny"