Czy powstanie stopień wodny w Siarzewie? Wody Polskie odwołują się do sądu od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
Autor
Paweł Jankowski
Wizualizacja Siarzewo
Wizualizacja PGW Wody Polskie

Powraca temat zapory wodnej na Wiśle w Siarzewie. Pod koniec grudnia 2024 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odmówił wydania decyzji środowiskowej dla projektu budowy. Niedawno pisaliśmy o apelu samorządowców z Ciechocinka, Nieszawy i Raciążka do ministerstwa TUTAJ, a teraz był to główny temat posiedzenia Zespołu Doradczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w grudniu 2024 r. uchylił decyzję w sprawie budowy stopnia wodnego w Siarzewie oraz zdecydował o całkowitej odmowie określenia środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji. Podczas posiedzenia Zespołu Doradczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o złożeniu odwołania do Sądu od unieważnienia decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- To kluczowy krok, który przywraca szanse na realizację tej inwestycji, a środki na budowę są zabezpieczone w ramach wieloletniego programu zatwierdzonego przez Radę Ministrów - mówił Wojewoda Michał Sztybel podczas posiedzenia Rady.

Budowa stopnia wodnego poniżej Włocławka uzasadniana jest koniecznością podparcia zapory we Włocławku. Jej celem ma być zapewnieniem bezpieczeństwa istniejącej tam tamy i uchronienie jej przed katastrofą. Ponadto zapora w Siarzewie ma zmniejszyć ryzyko powodziowe, odtworzyć pierwotny charakter łęgów nadrzecznych, dostarczać czysty ekologicznie prąd, przyczynić się do rozwoju transportu śródlądowego i przeciwdziałać suszy. W czasie spotkania podkreślano, że w dobie zmian klimatu coraz częściej zmagamy się z problemem powodzi i podtopień. Ochroną jest zwiększanie potencjału przeciwpowodziowego przez zwiększanie retencji wód.

Wody Polskie zadeklarowały, że w oczekiwaniu na decyzję Sądu, będą weryfikowały i prowadziły analizy całego obszaru środkowej i dolnej Wisły pod kątem wpływu tej inwestycji i aktualnych uwarunkowań środowiskowych.

Więcej na temat zapory w Siarzewie piszemy TUTAJ.