Toruń stawia na młodych i ciekawe inicjatywy. Urban Lab przygotowuje się do startu!

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. UMT 2024, Sławomir Kowalski

Inicjatywie URBAN Lab była poświęcona konferencja w siedzibie Kulturalnego HUBa na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. W spotkaniu oprócz prezydenta Torunia - Pawła Gulewskiego uczestniczył także dr Patryk Wawrzyński, dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich.

 

URBAN Lab to projekt, którego celem jest umożliwienie mieszkańcom Torunia współzarządzanie miastem. Ponadto inicjatywa ma też wspierać młodych ludzi, w braniu przez nich udziału w życiu społecznym i obywatelskim Torunia. Miasto chce także postawić - poprzez ten projekt - na promowanie dialogu i partycypację społeczną. O kierunkach rozwoju URBAN Lab rozmawiano dziś (14.01) w siedzibie Kulturalnego HUBa na Bydgoskim Przedmieściu. 

 

Działalność finansowana przez trzy lata

Przypomnijmy, że Powołanie Toruńskiego Urban Labu było możliwe, dzięki projektowi „Urban Lab – Miasto dla Młodych”, ogłoszonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, który finansowany jest ze środków Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021–2027. Gmina Miasta Toruń aplikowała w projekcie i otrzymała na ten cel łącznie 4 mln złotych na lata 2025-2028

  - Wchodzimy w trzymiesięczny okres projektowania działalności URBAN Lab-u. Mamy zabezpieczoną działalność laboratorium miejskiego aż do 2028 roku. Jest to projekt bez wkładu własnego gminy miasta Toruń - podkreślał podczas konferencji Paweł Gulewski, prezydent Torunia. 

 

Podstawowymi celami powołania Toruńskiego Laboratorium Miejskiego są:

  • Stworzenie przestrzeni do wspólnego diagnozowania, wypracowywania i wdrażania przez interesariuszy miejskich innowacyjnych rozwiązań dla problemów, wyzwań 
    i potrzeb miejskich, włączając w procesy partycypacyjne młodych mieszkańców.
     
  • Integracja interesariuszy miejskich w współdziałaniu przez projektową i wdrożeniową aktywność Laboratorium w modelu pentahelisy, wzmacniającą synergię działań sektora publicznego, mieszkańców, organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i sektora prywatnego.
     
  • Włączanie i wzmocnienie udziału młodych torunian w politykach miejskich poprzez zaangażowanie ich w współdziałanie, zmniejszenie formalizacji procesów partycypacyjnych oraz wzmocnienie sprawczości młodych mieszkańców, w tym Młodzieżowej Rady Miasta, samorządów studenckich i uczniowskich oraz młodych innowatorów.

W ramach URBAN Lab powstanie m.in. przestrzeń do dyskusji, diagnozowania potrzeb i wzmacniania kompetencji miejskich, czyli Urban Café.  Pojawi się także Laboratorium Dialogu, w którym będzie można zmienić pomysł w dokładny projekt w ramach polityki miejskiej. Innymi inicjatywami w ramach Urban Lab będzie: Miejska Szkoła Prototypowania – uzupełniona programem mikrograntów wdrożeniowych – oferująca możliwość realizacji gotowych do testowania prototypów innowacyjnych rozwiązań na podstawie projektów (koncepcji) zespołów, skupiając się na wzmacnianiu sprawczości osób zaangażowanych, w tym młodych torunian, Program Toruńskiej Akademii Młodych Liderów Innowacji mający na celu wzmocnienie innowacyjności kapitału społecznego Torunia oraz Dobrostanownia, która ma za zadanie integrować młodych mieszkańców Torunia oraz sprzyjać nabywaniu przez nich lepszych kompetencji społecznych.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: